Haber
Giriş Tarihi : 27-09-2014 19:43

Tır kuyrukları önümüzdeki yaza kadar bitecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, sınır kapılarındaki tır kuyruklarının önümüzdeki yaza kadar biteceği müjdesini verdi.

Tır kuyrukları önümüzdeki yaza kadar bitecek
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Halkalı Gümrük Müdürlüğü Yeni Tesis İnşaatında İncelemelerde bulundu. Burada yaptığı açıklamada sınır kapılarındaki tır kuyruklarının önümüzdeki yaza kadar biteceği müjdesini vererek, "İnşallah 2015 yazına kadar ana giriş ve çıkış kapılarımızda, yani trafiğin yoğun olduğu kapılarımızda ciddi bir rahatlama olacak" dedi. Bakan Canikli, Halkalı Gümrük Müdürlüğü'nün Büyükçekmece'de inşa edilen yeni gümrük tesisini gezdi. Yapımına geçen yıl başlanan tesisteki çalışmaları yerinde inceleyen Canikli, inşaat personeli ve gümrük yetkilileriyle bir araya gelerek projeye ilişkin güncel bilgileri aldı.
 
Canikli, Türkiye'nin gümrük kapılarında modernizasyonun tüm hızıyla devam ettiğini söyledi, buralarda her geçen gün artan teknoloji kullanımına dikkati çekti. İnşa edilen tesisin, Türkiye'nin gümrüklerde ulaştığı en ileri teknoloji seviyesinin ortaya konulduğu bir "prestij tesis" olduğunu belirten Canikli, "Burası gümrük hizmetlerinin standardının yükseltilmesi, işlemlerin özellikle denetim açısından daha bilimsel yöntemler kullanılarak yapılabilmesine imkan sağlayacak önemli bir gümrük alanımız. Birçok yeniliği inşallah biz burada ilk olarak test edeceğiz" diye konuştu.
 
 "Yeni gümrükte 250 kişi istihdam edilecek"
 
Canikli, yapımı süren tesisin inşaatında yaklaşık 500 kişinin çalıştığını, tesis hizmete girdiğinde de 250 kişinin istihdam edileceğini anlattı. Tesisin açılış tarihinin, bağlantı yollarının tamamlanmasının ardından duyurulacağını aktaran Canikli, tesisin tamamlanmasıyla mevcut Halkalı Gümrüğü'nün İstanbul trafiğine olumsuz etkisinin de minimuma ineceğini dile getirdi.
Bakan Canikli, Türkiye'nin sınır kapılarındaki denetimlerin jeopolitik gelişmeler nedeniyle her zamankinden daha önemli hale geldiğini vurguladı.
İthalat ve ihracattaki denetimin önemine dikkati çeken Canikli, Türkiye'nin komşu ülkelerindeki kaotik durumun kaçakçılıkla ilgili bazı sıkıntılara yol açabildiğinin altını çizdi.
 
 "Tır kuyruklarını önümüzdeki yaz görmeyeceğiz"
 
Canikli, Türkiye-Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı'nın ve Kapıkule Sınır Kapısı'nın 2015 yazına kadar büyük oranda iyileştirileceğinin müjdesini verdi. Canikli, "Bizim taraftan kaynaklanan nedenlerle ortaya çıkan kuyrukları önümüzdeki yaz görmeyeceğiz. İnşallah 2015 yazına kadar ana giriş ve çıkış kapılarımızda, yani trafiğin yoğun olduğu kapılarımızda ciddi bir rahatlama olacağını söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.
 
Sarp Sınır Kapısı'nı yeniden dizayn edeceklerini açıklayan Canikli, "Oradaki işlem akışını değiştiriyoruz. Şu anda bir tır Sarp Kapısı'ndan girerken 6 noktada duruyor ve kontrol ediliyor. Onları ikiye düşüreceğiz" bilgisini verdi.