Asayiş
Giriş Tarihi : 03-07-2015 13:30

TEOG için tercih robotu

Millî Eğitim Bakanlığı(MEB), Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, lise tercihinde bulunacak öğrenciler için ilk kez e-okul sistemi üzerinden tercih robotu hizmeti başlattı.

TEOG için tercih robotu

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl lise tercihi yapacak öğrenciler ve velileri için yeni bir uygulama geliştirdi. TEOG için hazırlanan uygulamaya "e-okul.meb.gov.tr" adresinden erişim mümkün olacak. Tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve yüzdelik dilimlere göre listeleme yapılabilirken  ayrıca bilgilendirme amaçlı olarak yüzdelik dilimin daha altında ve üstündeki değerlerle de tercih listeleri oluşturulabilecek.Buna göre öğrenciler, tercih listesinde okulların yüzdelik dilimleri, türü, öğretim şekli, kontenjanı, yabancı dil ve pansiyon durumu gibi detaylı bilgileri de inceleyebilecek.

Bilinçli tercih yapılması için yönlendirme amacıyla hazırlanan robotun, öğrenciler için bağlayıcılığı bulunmazken öğrenci ve velilere danışmanlık hizmeti verilmesi amacıyla 81 ilde kurulacak tercih danışmanlığı komisyonlarındaki rehber öğretmenler de e-okuldaki tercih robotlarından yararlanacak.

Öğrencinin kimlik, adres ve iletişim bilgilerinin istendiği ve istismara açık çeşitli web sitelerindeki tercih robotlarına itibar edilmemesi gerekiyor.