Haber
Giriş Tarihi : 18-10-2016 14:26   Güncelleme : 18-10-2016 15:59

Tasarım Dünyası Beyoğlu'nda Buluştu

BEYOĞLU - Dünyanın dört bir yanından 60’ın üzerinde bağımsız tasarımcıyı Beyoğlu’nda bir araya getiren “İstanbul Design Week” başladı. Mobilya tasarımından modaya, grafikten aydınlatmaya kadar pek çok disiplinden bağımsız tasarımcı ve üreticinin tasarım tutkunlarıyla buluştuğu festivalin açılışında konuşan Başkan Demircan, Üretmek önemli ama tasarlamak daha önemli. Dolayısıyla Türkiye’de ister istemez inovasyonu ve tasarımı öncelemek zorunda” dedi.

Tasarım Dünyası Beyoğlu'nda Buluştu

 

Beyoğlu’nda 50 gün sürecek “Beyoğlu Hareketleniyor” festivalleri kapsamında düzenlenen  “İstanbul Design Week” başladı. Festivalin Taksim Meydanı’nda düzenlenen açılış törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Dmircan, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi)  Başkanı Mehmet Büyükekşi, dDf (Dream Design Factory) koordinatörü Arhan Kayar ve Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş’un yanı sıra iş, sanat ve medya dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı. Bu yıl ‘Connections’ (Bağlantılar) teması ile gerçekleştirilen ve dünyanın dört bir yanından 60’ın üzerinde bağımsız tasarımcıyı Beyoğlu’nda bir araya getiren festival altı gün sürecek.

 

TÜRKİYE İNOVASYONU VE TASARIMI ÖNCELEMEK ZORUNDA

Beyoğlu Belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan, festival alanında kurulan stantları gezerek ürünler hakkında bilgi aldı. Başkan Demircan daha sonra festivalin açılışında yaptığı konuşmasında, içinde bulunduğumuz çağın inovasyon çağı olduğunu belirterek, “Üretmek önemli ama tasarlamak daha önemli. Aynı ürünü üreten iki farklı insandan birini tasarımı ve kullanımı daha iddialıysa onu malı satılıyor diğerininki satılmıyor. Dolayısıyla Türkiye’de ister istemez inovasyonu ve tasarımı öncelemek zorunda. Çünkü biz üretim yapıyoruz ama Dünya çapında marka yapmaya ihtiyacımız var. Çünkü markanız varsa ürettiğiniz malı normalde eşit şartlarda bir liraya ürettiyseniz üzerinde güçlü tasarımınız varsa onu iki liraya satıyorsunuz. Yoksa satamıyorsunuz.” dedi.

 

BUGÜN SİZE EV SAHİPLİĞİ YAPMAK BİZİM İÇİN GURUR VESİLESİDİR

Günümüz dünyasında tasarımın çok önemli olduğuna da dikkat çeken Başkan Demircan, “Yapılan her şey endüstriyel tasarımla ilişkilenmeli ve üretimi yapan imalatçılarla tasarımcılar bir araya gelmeli.  Bizim ülke olarak beklentimiz; katma değeri sadece işçilik olan ürünler üretmemeli. Çünkü o zaman biz orta gelir seviyesi düzeyinde kalan bir ülke oluruz. On bin dolarları aşamayız ama markalarımız olursa tasarımcılarımızla sanayicimiz bir araya gelirse ve başkanımız gibi insanlar bu işe öncülük ederse Türkiye daha yeni baharları ve yazları yaşar. Büyükşehir Belediye başkanımız Taksim Meydanı’nı tamamladı. Bizde ilk bu sene burada etkinliklere başladık. İlk antikayla başladık. sonra bütün Türkiye’den geleneksel el sanatlarımızı yapan altın eller, bugün de size ev sahipliği yapmak bizim için onur ve gurur vesilesidir.” ifadelerini kullandı.

 

ETKİNLİĞİN BEYOĞLU’NDA, İSTANBUL’UN KALBİNDE OLMASI ÖNEMLİ

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi)  Başkanı Mehmet Büyükekşi de yaptığı konuşmasında, “Türkiye Tasarım Haftası inşallah çok kısa sürede dünya çapında tüm tasarımcıların ajandasına girecek bir hafta olacak. Türkiye’de yapılacak etkinliğin İstanbul’da olması, Beyoğlu’nda, İstanbul’un kalbinde olması gerçekten son derece önemli. Bize ilk günden beri son derece destek veren Başbakanlığımıza, Ekonomi Bakanlığımıza, Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza ve Beyoğlu Belediye Başkanlığımıza ben ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm halkımızı özellikle de tasarıma gönül verenleri buraya davet ediyorum.”dedi.

 

YILLAR GEÇTİ BUGÜNE GELDİK

İstanbul Tasarım Haftası’nın 2005 yılında hayata geçmiş bir organizasyon olduğunu söyleyen dDf (Dream Design Factory) koordinatörü Arhan Kayar ise “Eski Galata Köprüsünde yapıyorduk ve hem kentliler hem de İstanbullular tasarımla bir araya geliyordu. Yıllar geçti bugüne geldik. Bugün daha değişik bir yerdeyiz. İstanbul’un göbeğinde, Taksim Meydanı’ndayız. Bugün burada olmamız daha yeni bir boyut katacak. Bizim buraya gelme sebebimiz olan kişi de Sayın Ahmet Misbah Demircan. Çok teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

 

            DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN GELEN TASARIMCILAR BEYOĞLU’NDA

Türkiye Tasarım Haftası kapsamında ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen İstanbul Design Week’e dünyanın dört bir yanından 60’ın üzerinde bağımsız tasarımcı, tasarım ofisi ve kurum katıldı. Mobilya tasarımından modaya, grafikten aydınlatmaya kadar pek çok disiplinden bağımsız tasarımcı ve üreticinin tasarım tutkunlarıyla buluştuğu festivalde, Istanbul Design Week standları, sergileri ve etkinlikleri 23 Ekim’e kadar 11.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 

İSTANBUL DESİGN WEEK’TE NELER VAR

İstanbul Design Week’in bu yılki sergileri arasında; Hollanda’da kurdukları tasarım stüdyosu ile Pinar & Viola desen tasarımlarından oluşan Healing Prints koleksiyon sergisi, Türk çağdaş tasarımının en önemli isimlerinden Sadi Öziş’in Alman markası Walter Knoll için tasarladığı mobilya koleksiyonu, 15 yeni oturma elemanının sergileneceği Sit Down Istanbul, Türk tasarımcılarının yeni aydınlatma tasarımlarının görücüye çıkacağı Light Room İstanbul, Yılmaz Zenger’ın İstanbul’un kültür katmanlarını yansıtan 40 parçalık heykeli, Anadolu Pop ve Rock sanatçılarının illüstratörler tarafından yeniden yorumlanarak oluşturulan posterlerinin sergilendiği Anatolian Rock Revival Project ve İtalyan tasarımcı Pasquale Volpe’nin küresel ısınma, çevresel kirlilik, susuzluk, hayvan hakları gibi temel sosyal olguları dünyanın dört bir yanından tasarımcılara tasarlattığı 50 x 70 boyutunda posterler yoluyla ele alan Good 50x70 projesi yer alıyor. Etkinlik kapsamında ayrıca katılımcılarla birlikte çeşitli atölyeler gerçekleşecek.

 

İSTANBUL DESİGN WEEK 2016 KATILIMCILAR

Katılımcılar Arasında; 15 West Studıo, 2b Dezıgned, 3rd Culture, Abra Desıgn Studıo, Açık Atölye, Ali Bakova, Anatolıan Rock Revıval Project, Arife, Atelıermono, Barbo Desıgn, Barrıer, Berker Desıgn, Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü, Camhane, Çamlıca Desıgn, Çiçek İşleri, Daedalus, Day Studıo, Dedexsevil, Dogostore, Eddesıgn, Erdeniz Kurt, Essin, Fınnano Fenno, Glıese Desıgn, Good 50x70, Hamm, Havan Furnıture, Hediyem Istanbul, Hurdahane, Ilanıt Ovadya De, Nıcola, İsmek, İstanbul Aydın Üniversitesi, İston Aş, Kâğıthane, Kolonko, Krafta, Kültür Aş, Laboratuvar Studıo, Lunapark, Mezat Beyoğlu, Mozaik, Müzz Desıgn, Nahıl, Ömer Ünal Desıgn, Papatya, Pharestudıo, Pınar & Vıola, Red Bull, Roka Desıgn, Root Workshop, Quınque, Serim Kanmaz, Studıo 900 Desıgn, Studıo Fav, Tabii Atölye, Tomtom Mahallesi, Unıqka, Yalkı, Yılmaz Zenger ve Yumuşak Şeyler bulunuyor.

 

Festivalin kurumsal ortakları arasında; Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Turizm Atölyeleri, dDf (Dream Design Factory), idf (international desing fairs) ve İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı yer alıyor.