Teknoloji
Giriş Tarihi : 20-11-2021 07:11   Güncelleme : 20-11-2021 07:11

Sürpriz bir hamleyle Elizabeth Holmes, Theranos dolandırıcılık davasında ifade veriyor

Gözden düşmüş kan testi girişimi Theranos'un kurucusu, Cuma günü dolandırıcılık suçlamalarıyla ilgili davasında kürsüye çıktı. Savunmanın, tacizci eski erkek arkadaşı ve iş ortağından talimat aldığını iddia etmesi bekleniyor.

Sürpriz bir hamleyle Elizabeth Holmes, Theranos dolandırıcılık davasında ifade veriyor

Rezil kan testi şirketi Theranos'un kurucusu ve CEO'su Elizabeth Holmes, savunma ekibinin sürpriz bir hamlesiyle Cuma günü geç saatlerde kendi savunmasında yer aldı. Holmes, Theranos'un kan testi cihazı hakkında yatırımcıları ve hastaları yanılttığı iddiasıyla elektronik dolandırıcılık ve elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmakla suçlanıyor.

Holmes Cuma günü saat 18.00 ET'den hemen sonra kürsüye çıktı ve sürpriz oldu. çoğu mahkeme salonunda. Duruşmayı takip eden Verge editörü Liz Lopatto, Holmes'un geçmişi ve şirket hakkındaki soruları yanıtlarken rahat göründüğünü söyledi.

holmes stantta çok gülümsüyor. rahatlamış görünüyor. Birçoğunuz bana onun sesini soruyorsunuz. bana o kadar az gelmiyor mu? ancak vurgu için bir heceyi yumrukladığında, sesini düşürüyor.

— Elizabeth Lopatto (@mslopatto) 19 Kasım 2021

Theranos, araştırmacı muhabir John Carreyrou'nun yazmasından önce bir zamanlar yaklaşık 9 milyar dolar değerindeydi. The Wall Street Journal için şirketin yaptığı kan testleri için kendi cihazını kullanmadığını söyleyen bir açıklama ve şirket çalışanları cihazın doğru olmadığı konusunda endişeliydi. Daha fazla WSJ raporu, şirketin testlerinin hatalı olduğunu gösterdikten ve Edison kan testi cihazından alınan iki yıllık sonuçları geçersiz kıldıktan sonra, Holmes ameliyathanelerden men edildi ve Theranos 2018'de feshedildi.

Hükümet görevini dinlendirdi. Birkaç hafta sonra Cuma sabahı, düzinelerce tanığın Holmes ve Theranos'un yaptığı iş hakkında ifade verdiği dava. Savunma ekibinin, Holmes'un eski erkek arkadaşı ve Theranos'taki iş ortağı Ramesh "Sunny" Balwani'nin kendisine kötü davrandığını ve "elde ettiği her başarının onun sayesinde olduğunu" iddia etmesi bekleniyor. Balwani, gelecek yıl ayrı olarak yargılanacak.

İlgili

Elizabeth Holmes, Theranos'ta geçirdiği süre boyunca dolandırıcılıktan yargılanıyor