Dünya
Giriş Tarihi : 10-10-2012 19:33

Suriye'nin suyu kesiliyor mu?

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin Dicle ve Fırat suyunun, hakça ve adil paylaşımından yana olduğunu söyledi.

Suriye'nin suyu kesiliyor mu?
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Eroğlu, Iraklı bir grup gazeteciyi kabul etti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, aradaki münasebetler ne olursa olsun Türkiye'nin Suriye'ye verdiği suyu kesmeyeceğini söyledi.

Türkiye'nin, Suriye halkıyla probleminin bulunmadığına işaret eden Eroğlu, ''Su konusunu bir tehdit olarak dikkate almadık, almıyoruz. Çünkü bu oradaki halkın ihtiyacı. Böyle bir konu aklımızın ucundan bile geçmedi'' dedi.

Eroğlu, Türkiye'nin Fırat Nehri'nden saniyede 500 metreküp su verilmesi hususunda bir taahhüdü olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

''2008-2009 yıllarında kuraklık dönemleri oldu. Irak bu dönemde bizden fazla su talep etti. Biz barajlarımızı boşaltmak pahasına saniyede 500-600 metreküp su verdik. Mevcut suyun hakça, adilce dağıtılması gerekir. Türkiye, Dicle ve Fırat suyunun, hakça ve adil paylaşımından yana. Dicle ve Fırat nehirlerinin Suriye ve Irak tarafındaki kolları üzerine ölçüm ağı kurulmasını talep ettik. 'Mevcut suyun miktarını ölçelim, hakça taksim edelim' diyoruz. Suyu kesmek, vermemek gibi bir şey asla aklımızdan geçmez. Teknik seviyede konuşup anlaşıyoruz, mutabık kalıyoruz. Irak'ta çok büyük su kayıpları var. Buna hiçbir nehir dayanmaz. Biz şeffafız, her şey açık. Bütün ölçümlerimizi yapıyoruz. Uzmanlar gelip görebilir. Biz ölçümlerimizi Irak tarafına da iletiyoruz, ancak Irak'tan bize bilgi intikal etmiyor.''

Türkiye'nin kardeş ve dost ülkelere yardım elini uzattığını ifade eden Eroğlu, bu çerçevede Irak'a da ağaçlandırma, çölleşmeyle mücadele, fidan üretimi, sulama ve içme suyu projeleriyle atık suların geri kazanılması konularında destek verileceğini kaydetti.