Haber
Giriş Tarihi : 13-05-2014 20:14

Soma maden ocağındaki olay ile ilgili bakandan açıklama

Bakan Taner Yıldız gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağız

Soma maden ocağındaki olay ile ilgili bakandan açıklama
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden kazasıyla ilgili "Şehit olan kardeşlerim var ama rakamlarla ilgili bilgi veremem" dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da yangın çıkan kömür madeninde şehit olan işçiler bulunduğunu belirterek, "Bu safhada verilen rakamların her birisinde farklı rakamlar çıkar. O yüzden tek ağızdan bunları takip edeceğiz, kamuoyu ile bu bilgileri paylaşacağız. Öncelikle yeraltındaki işçilerimize hızlı ve acil ulaşmamız lazım. En fazla üzerinde durduğumuz konu bu" dedi.
 
Yıldız, Manisa'nın Soma ilçesindeki bir kömür madeninde yaşanan yangına ilişkin yaptığı açıklamada, trafonun patlamasıyla yeraltında çıkan yangından dolayı önemli bir sıkıntı olduğunu söyledi.
 
Yıldız, şöyle konuştu:"Ümit ediyorum ki çok büyük bir sıkıntı çıkmaz ama şu ana kadar şehit olan işçi kardeşlerim var. O yüzden çok detaylı bilgi vermeden direkt geçiyorum. Bu safhada verilen rakamların her birisinde farklı rakamlar çıkar. O yüzden tek ağızdan bunları takip edeceğiz, kamuoyu ile bu bilgileri paylaşacağız. Öncelikle yeraltındaki işçilerimize hızlı ve acil ulaşmamız lazım. En fazla üzerinde durduğumuz konu bu.
 
Kurtarma ekipleri bu işlerde uzmanlar. Nerede, ne yapacaklarını biliyorlar. İlk anda yeraltına temiz hava verilmesi önemliydi. Şu anda tahliye havası, temiz hava vermeye çevrildi. Yangın olmayan bölümlerle ilgili temiz hava veriliyor.
 
Şu anda 'ihmaldi, değildi', bu konularla alakalı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik'le de konuştum. Bunların denetimleri, teftişleri, her şeyleri onlar sonradan gelir. İlk anda işçi kardeşlerimize ulaşmamız lazım. Diğer bütün meseleler sonradan gelecektir."
 
Bakan Yıldız, ölü ve yaralı sayısına ilişkin sorulara karşılık, şu anda verilecek rakamların yanıltıcı olacağını belirtti.