Haber
Giriş Tarihi : 12-03-2013 15:18

Sınırlarda güvenlik alarmı

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, sınırlarda ve kampların bulunduğu bölgelerde güvenlik tedbirlerini artırdıklarını belirterek ''Oralarda yeni kontrol mekanizmaları geliştirdik. Bu tür olayların olmaması için Türkiye olarak çok daha dikkatliyiz'' dedi.

Sınırlarda güvenlik alarmı
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'le Ankara'daki bir otelde kahvaltılı çalışma toplantısında bir araya geldi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Atalay, Guterres'in ziyaret sebebinin Suriyeli sığınmacılarla ilgili olduğunu belirterek, kendilerine bu konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ve AFAD tarafından daha önce gerekli bilginin verildiğini söyledi. Guterres'in bu konuya ilgi göstermesinden çok memnun olduklarını dile getiren Atalay, ''Bu uluslararası bir sorundur. Uluslararası camianın, uluslararası kuruluşların daha fazla paylaşması gereken bir sorundur. Sadece Türkiye'nin bir sorunu değildir'' şeklinde konuştu.

Atalay, Suriye'deki olayların, 15 Mart'ta ikinci yılını dolduracağına işaret ederek, iki yıldan beri çadırlarda kalan Suriyelilerin olduğunu söyledi. Atalay, ''Bu uzun bir süreç. Burada doğanlar var, ölenler var. Yani normal hayat sürüyor. Türkiye olarak Suriyeli sığınmacıların kamplarda en iyi şekilde yaşamaları için elimizden geleni yapıyoruz'' diye konuştu.

Suriyeli sığınmacılara yönelik hizmetlerde uluslararası toplumdan fazla mali destek görmediklerine işaret eden Atalay, şunları kaydetti:
''Birleşmiş Milletler de buna dahil. Türkiye olarak biz daha çok bu yükü karşılıyoruz. Uluslararası camianını bu konuda daha fazla duyarlı olması gerekir. Bugün hem size hem de Sayın Yüksek Komisere ifade etmek istediğim, BM sistemi burada aktif olmadıkça bizim yürüttüğümüz çalışmalarla çözüm bulamayız. Bunlar sadece işin sadece insani boyutu. İşin siyasi, kökten çözümü BM'nin mekanizmanın, BM Güvenlik Konseyi'nin bu işe müdahil olmasıdır. Burada 2 yıldır süren çok ciddi bir trajedi yaşanıyor. Ama BM tıkanmış, BM Güvenlik Konseyi tıkanmış, bir karar alamıyor, bir adım atamıyor ve hepimiz işin insani boyutuyla ilgileniyoruz. Oysa işin çözümü oradadır. Hepinizin dile getirmesi gereken husus budur.''

''Sınırlarda tedbirler artırıldı''

Suriyedeki olayların siyasi ve güvenlik boyutları olduğunu ifade eden Atalay, bu konuyla da yakından ilgilendiklerini, bu kapsamda Cilvegözü Sınır Kapısı'nda şubat ayında meydana gelen ve 14 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili güvenlik birimlerinin çok iyi bir çalışma yaptığını ve failleri yakalandığını anımsattı.

Sınırlarda ve kampların bulunduğu bölgelerde güvenlik tedbirlerini artırdıklarını bildiren Atalay, ''Oralarda yeni kontrol mekanizmaları geliştirdik. Bu tür olayların olmaması için Türkiye olarak çok daha dikkatliyiz'' dedi.

Cilvegözü'ndeki terör olayla ilgili bir soruyu yanıtlayan Atalay, şunları kaydetti:

''5 kişi şu anda tutuklandı. 4'ü Suriyeli, 1'i bizim vatandaşımız. Oradaki olay kimin içindi- Orada değişik şeyler var. Orada muhaliflerin bir toplantısı olacağı da biliniyor. Şu anda onunla tam irtibat kurulmuş değil, şart da değil o da olabilir. Netice orası çok yoğun bir alan. Özellikle insani yardımların transfer edildiği, yüklemelerin boşaltmaların yapıldığı alan. Oraya getirilen aracın infilak ettirilmesi kendi başına büyük bir terör olayı. Öbür boyutuyla ilgili pek çok değerlendirme yapılabilir.''