Haber
Giriş Tarihi : 09-09-2012 02:13

Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ve 20 yeni kavşak açılışı yapıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sarıyer Çayırbaşı Tüneli ve yol açılış töreninde, terör olaylarına değindi, Afyonkarahisar'daki patlamayla ilgili ise medyada yorum yapan emekli askerlere sert tepki gösterdi.

Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ve 20 yeni kavşak açılışı yapıldı
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği, inşaatları tamamlanan 1 Tünel, 20 kavşak ve yolların toplu açılışı gerçekleştirilen Çayırbaşı'ndaki törene, Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Başbakan yardımcısı Ekrem Erdem, Milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, Sarıyer Belediye başkanı Şükrü Genç ve çok sayıda vatandaş katıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaatları tamamlanarak hizmete giren 1 Tünel 20 Kavşak ve Yol ile ilgili yapılan çalışmaları, İstanbul’a 2016 yılına kadar İBB’nin yapacağı yatırımlardan bahsederek bilgiler verdi.
Açılışa katılarak konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul’a yapılan ve yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiler vererek, İstanbul'un 7 tepesine 7 tünel anlayışıyla çıktıkları yolda, projelerden birini daha hizmete açtıklarını belirtti.
Temel ilkelerini ''Ne aldatan olacağız ne aldanan olacağız'' şeklinde niteleyen Erdoğan, ''Biz yaparız birileri bakar. Onların zaten yapmak diye de bir derdi yok. Biz üretiriz diğerleri laf üretir. Farkımız bu'' diyerek, projenin ilk etabı olan Kâğıthane-Piyalepaşa tünelini 2009 yılının Mart ayında açtıklarını hatırlattı.
Başbakan Erdoğan, Taksim'den Hacıosman'a doğru metro çalışmalarını başlattıkları günleri hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bizden öncekiler temel atmıştı ama yarıda kalmıştı. Benden önce İstanbul'da CHP'li belediye vardı ve 50 milyonluk yatırımı yapmış, orada kalmıştı. Para ödeyemez hale gelince müteahhit firmalar çekilmişti. Biz geldik, yatırıma başladık. 1'e 10 yatırım gerekiyordu. Bunu hamdolsun gerçekleştirdik. O zaman o boyutunu yaptık. Fakat ülkemizde bir şey var. Çok sıkıntılı. Sadece siyasetçide değil, siyasetin dışında da var. Bizi kıskançlık öldürüyor. Birileri bir şey yapamıyorsa yapanın attığı adımın da önünde duruyorlar. Bariyer oluşturuyorlar.
Başbakan Erdoğan, ''Biz bu ülkenin kurumları, evlatları, bu devletin birimleri olarak birbirimizle dayanışma halinde olmazsak kiminle dayanışma halinde olacağız. Bu tünelle birlikte Hacıosman Çayırı'ndan Kilyos Caddesi'ne ulaşmak isteyen sürücülerimiz artık bir saatlik yolu 5 dakikada kat edebilirler'' diye konuştu.


Başbakan Erdoğan:  “Dağda siyaset yapmak isteyenler, buyursunlar dağa çıksınlar”
Erdoğan, ''Türkiye'deki ekonomik gelişmeden, güvenden, demokratikleşme sürecinden, özgürlüklerden rahatsız olanlar bize karşı kullandıkları terörü argüman haline dönüştürmüşlerdir '' dedi. Çünkü güçlü bir Türkiye'yi istemediklerini, güçlü bir Türkiye'nin onları rahatsız ettiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: ''İsteseler de istemeseler de Türkiye bu hedefine muhakkak er ya da geç ulaşacaktır. Türkiye'de demokrasinin ulaştığı standartlar, özgürlükler, hukuk devleti anlayışı, insan hakları konusunda gelinen düzey asla geçmişle mukayese edilemez. Her türlü sorunun çözüm yeri, demokratik siyaset alanıdır.
Dağda siyaset yapmak isteyenler, buyursunlar dağa çıksınlar. Teröristlerle kucaklaşanlar, parlamentoda millet adına mücadele veremezler. Vermeye kalksalar dahi saygı göremezler. Zira iki tercih var ya Kandil ya TBMM. Eğer Meclis diyorsan gel mücadeleni Meclis'te ver, o zaman seninle müzakere masasına oturacak siyaseti, iktidarı bulursun. Ancak eğer sen Kandil'in temsilcileriyle, 'Tokalaştım' diyor, ne tokalaşması, biz senin öpüşmeni veriyoruz, 'Merhaba' eğer buysa, biz yanlışız. Oradaki tabloyu benim milletim gördü, değerlendirdi ve sizi oturtulması gereken yere de oturttu. Biz bunları konuşacağız.
Başbakan Erdoğan:  “CHP'ye, MHP'ye sesleniyorum. Gelin Sivas'ın ötesinde teşkilatlarınızı ayağa kaldırın, çalışsınlar, halkın arasına karışsınlar”
Bunları 75 milyon vatandaşımıza Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abhazasıyla, bütün vatandaşlarımıza anlatacağız. Bunların kirli yüzünü, bunların hafıza kaydında ne varsa bunları açığa koymak, açığa dökmek durumundayız. Onun için CHP'ye, MHP'ye sesleniyorum. Gelin Sivas'ın ötesinde teşkilatlarınızı ayağa kaldırın, çalışsınlar, halkın arasına karışsınlar. Diyorum ki, tabela partisi olmayın, halkın arasına karışın. Orada sadece AK Parti olmamalı, siz de olmalısınız. Orada beraber demokrasi mücadelesi verilmeli" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar'daki patlamaya ilişkin, ''Olay olduğu andan itibaren, yazılı ve görsel medyaya düştüğü andan itibaren atılan başlıklar, yapılan yorumlar, inanın bilerek değil. Tabii vatandaşım da televizyonlarda dinleyince zannediyor ki işin gerçeği bu. İşin gerçeği bu değil'' dedi.
Erdoğan, her alandaki güzel gelişmelerin yanında yürek yakan, herkesi üzüntüye sokan sıkıntılar yaşandığını ifade eden Erdoğan, ''Eksikler muhakkak var. Olmaması mümkün değil. Dünyanın bir numaralı ülkesi Amerika'nın yaşadığı sıkıntıları görüyorsunuz'' dedi.
Terör olaylarında hayatını kaybeden her güvenlik görevlisinin ardından milletçe gözyaşı döküldüğünü dile getiren Erdoğan, ''Bugün artık hiç şüpheye mahal bırakmayacak şekilde görülmelidir ki, kesinlikle terörle ilgili mücadele, bu ülkede sadece iktidarın değil, iktidarıyla muhalefetiyle tüm milletin mücadelesi olmalıdır'' diye konuştu. Erdoğan, sadece terör meselesinin can yakmadığını, bazı talihsiz olaylarda verilen kayıpların da kendilerini üzdüğünü belirterek, Afyonkarahisar'da yaşanan elim olayda şehit olan 25 askerin acısının herkesin yüreğini dağladığını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti. ''Perşembe günkü olay olduğu andan itibaren atılan başlıklar, yapılan yorumlar, inanın bilerek değil. Birisi alıp emekli generali getirmiş, birisi alıyor emekli askeri getiriyor. Yani kendisi olmadığı süre içerisinde ne tür el bombaları üretilmiş, ithal edilmiş bundan haberi yok. Kendi zamanındaki var olanlar üzerinden açıklamalar yapıyor. Tabii vatandaşım da televizyonlarda dinleyince zannediyor ki işin gerçeği bu. İşin gerçeği bu değil. Maalesef bazı emekli askerler, geldikleri ocağa ihanet ediyorlar. Sizin göreviniz bu mu ya? Bu ahlaki, vicdani değildir. Bu, milletin gelecek ideallerine ket vurmaktır. Ben milletimi bu noktada özellikle uyarmak istiyorum. Bazılarına da bakıyorsunuz köşelerinde, yapılan bazı hataları kasta mahsus yapıyor. Bekle, dur bakalım. Bu işin incelemesi yapılacak, ondan sonra gerekli açıklamaları yapılacak. Hemen bir anda, bir saatte, iki saatte netice bekliyorlar. Nerede var böyle bir netice? Hangi işte var. Orada yangın sürüyor. Bakıyorsunuz, hemen değerlendirmeler başlamış. İtfaiyesi yaklaşamıyor, uçamıyor; biz bir taraftan telaş içindeyiz, 'Acaba havadan nasıl söndürme işlemlerini yaparız, bu imkânlarımız var mı?' Onlar sürekli tahrik ediyorlar. İnsaf edin. Ama onların böyle bir insafı yok. Çünkü bunlar, 'ne kadar yaralayabiliriz, ne kadar vurabiliriz?', dertleri bu.''


Başbakan Erdoğan ''Bizi bağışlamalarını ve affetmelerini diliyorum''
Başbakan Erdoğan, terör örgütünün saldırılarında ve Afyonkarahisar'daki patlamada hayatını kaybeden askerlere rahmet, ailelerine de başsağlığı dileyerek, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Sevgili İstanbullular, bir sonraki pazartesi günü 17 Eylül'de okullar açılıyor. Şimdiden çocuklarımıza, bütün anne ve babalara, bütün öğretmenlerimize yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Yaz ayları boyunca başta Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olmak üzere İstanbul'un pek çok noktasında yürütülen çalışmalar nedeniyle yaşanan sıkıntılar büyük ölçüde sona erdi, bu nedenle gerek Ulaştırma Bakanlığım ve gerekse belediyemiz adına tekrar bizi bağışlamalarını ve affetmelerini diliyorum. Özür gerekiyorsa özür diliyorum.''
Törende kurulan canlı bağlantılarla, Çekmeköy Taşdelen Kavşağı'nın açılışını Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Ümraniye Tepeüstü Kavşağı'nın açılışını Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Beylerbeyi Kavşak ve Bağlantı Yolu açılışını Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Bakırköy Yeşilköy Havuzlu Kavşağı açılışını ise İlçe Kaymakamı Yakup Vatan yaptı.
En son Çayırbaşı tünelinin açılışı ile tören sona erdi. BOĞAZİÇİ GÜNDEM FARKIYLA FOTO GALERİ-1BOĞAZİÇİ GÜNDEM FARKIYLA FOTO GALERİ-2