Eğitim
Giriş Tarihi : 03-12-2015 14:51   Güncelleme : 03-12-2015 14:51

Rus öğrencilerimiz bizlere ailelerinin emanetidir

Yükseköğretim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'de eğitim gören Rus uyruklu öğrencilerimiz bizlere ailelerinin birer emanetidir" ifadesini kullandı.

Rus öğrencilerimiz bizlere ailelerinin emanetidir

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye'de eğitim gören Rus uyruklu öğrencilerimiz bizlere ailelerinin birer emanetidir. Bu bağlamda, ülkemizdeki bütün Rus öğrencilerimize Türk ali-cenaplığının icaplarından olan misafirperverliğimizi, dün olduğu gibi bugün de yarın da eksiksiz şekilde göstermeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz 

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'deki Rus öğrencilerin tam misafirperverlik görmeye devam edeceklerini belirterek Rus makamlarına aynı hassasiyeti göstermeleri çağrısı yaptı." ifadesi kullanıldı.

YÖK, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanı Dimitri Livanov'un basına yaptığı, "Üniversitelerimizde eğitim gören Türk vatandaşı öğrencilere yönelik hiçbir yaptırım uygulanması söz konusu değil. Bu amaçla tüm üniversitelerimize tebligatlar göndererek, Türk öğrencilerin koruma altına alınması talimatı verdik. Biz eğitimin iki ülke arasında patlak veren krize dahil edilmesini istemiyoruz. Eğitimlerine sorunsuz devam etmeleri için gerekli koşullar sağlanacak" şeklindeki açıklamasını çok olumlu karşılarken aynı bakanlıktan yapılan "Türkiye'deki eğitim kurumları ile işbirliği içinde olan 44 Rus yükseköğretim kurumunun büyük bölümünün ikili anlaşmaları tek taraflı olarak iptal ettikleri veya askıya aldıkları" ve "akademik değişim programları çerçevesinde Türkiye'de bulunan Rus öğrencilerin geri çekileceği" şeklindeki değerlendirmeleri büyük üzüntü ve hayretle karşıladığını belirtti. 

Akkuyu Nükleer Santrali Projesi kapsamında öğrenim gören 310  öğrenciyle yaklaşık bini aşkın Türk üniversite öğrencisinin Rusya'da öğrenim gördüğü bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Buna mukabil Sayın Bakanın ifade ettiği gibi ülkemizde 100 Rus uyruklu üniversite öğrencisi değil, Rusya’daki Türk üniversite öğrencisi sayısından daha fazla öğrenci eğitim görmektedir. Türkiye'de eğitim gören Rus uyruklu öğrencilerimiz bizlere ailelerinin birer emanetidir. Bu bağlamda, ülkemizdeki bütün Rus öğrencilerimize Türk ali-cenaplığının icaplarından olan misafirperverliğimizi, dün olduğu gibi bugün de yarın da eksiksiz şekilde göstermeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Rusya’daki Türk öğrencilerimize de aynı hassasiyetin Rus makamlarınca gösterilmesi haklı beklentisi içindeyiz.