Haber
Giriş Tarihi : 19-02-2018 14:24   Güncelleme : 19-02-2018 14:24

PROF. DR. AYHAN SONGAR ANILDI

Psikiyatri dalında dünyanın sayılı isimlerinden olan Prof. Dr. Ayhan Songar, ölümünün 21. yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla anıldı.

PROF. DR. AYHAN SONGAR ANILDI

 

Vefa Sohbetleri kapsamında düzenlenen “Bir Gönül Adamı Prof. Dr. Ayhan Sungur” başlıklı etkinlik Türk Edebiyatı Vakfı’nda gerçekleşti.

Moderatörlüğünü İbrahim Öztürkçü'nün üstendiği programa Ayhan Songar'ın kızı Neslihan Songar, Prof. Dr. Sefa Saygılı ve Prof. Dr. ibrahim Balcıoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmacılar Songar'ın hayatına dair kesitler verildi, Türk kültürüne yapmış olduğu hizmetler ve kişiliği üzerine değerler hatırlatıldı.

Prof. Dr. Sefa Saygılı ise Songar‘ın, cömert, alçak gönüllü, hoş sohbet, hiçbir zaman çalışmaktan kaçmayan, günün her saati enerji dolu bir insan olduğunu dile getirdi.

Songar’ın psikiyatri alanına katkılarının tartışılmaz derecede büyük olduğunu söyleyen Saygılı, bilim adamının kendi alanı dışına da katkıda bulunarak kendisini gösterdiğini kaydetti.  Saygılı, Songar‘ın fikir ve düşünce adamı olduğunu, günlük gazete ve dergilerdeki yazılarıyla ülke gündeminde belirleyici bir ağırlığı bulunduğunu vurguladı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı‘nın kurucusu olan Prof. Dr. Ayhan Songar, 34 yıl kürsünün başkanlığını yaptı.  Türkiye‘de çağdaş psikiyatrinin de kurucuları arasında yer alan Songar, aynı zamanda Aydınlar Ocağı ile Türkiye Milli Kültür Vakfı genel başkanlıklarında bulundu. Mesleki kitapların yanı sıra kültür ve sanat alanında da eserler veren Songar‘ın 26 kitabı bulunuyor. Ayhan Songar, 1997 yılında vefat etti.