Dünya
Giriş Tarihi : 26-01-2016 16:52   Güncelleme : 26-01-2016 16:52

Papa'nın Ermenistan ziyaretine 'Türkiye ayarı'

İtalyan La Repubblica gazetesi, 1915 olaylarının 101. yılı sebebiyle Papa Francis'in Ermenistan'a gitmeyi planladığını, ancak Türkiye'nin tepkisini çekmemek için bunu Nisan değil Mayıs ayında yapmayı düşündüğünü yazdı.

Papa'nın Ermenistan ziyaretine 'Türkiye ayarı'


Ermeni patrikleri ve Erivan hükümetinden birçok kez davet aldığı belirtilen Papa'nın, Ermenistan ziyaretinin tarihinin de belirlenmeye çalışıldığı haberde belirtilenler arasında.

'VATİKAN TÜRKİYE'Yİ RAHATSIZ ETMEK İSTEMİYOR'

Haberde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkiler halihazırda soğuk ve Ankara hükümeti, hâlâ büyükelçisini orada tutuyor olsa da, Vatikan Türkiye'yi rahatsız etmek istemiyor. Bu nedenle Papa, soykırımın 101'inci yıldönümüne denk gelen Nisan ayını es geçerek, Erivan'a ziyaretini Mayıs ve sonrasında gerçekleştirebilir. Bazıları Papa'nın, İran ve Ermenistan seyahatini, aynı zamanda yapabileceğini de söylüyor. Diplomatik kaynaklar, 'Bu Papa'yla her şey mümkün' diyor" ifadeleri kullanıldı.

PAPA, 'SÖZ VERDİM' DEMİŞTİ

Papa, Kasım ayı sonunda Afrika seyahatinden dönüşte uçakta yaptığı basın toplantısında, Ermenistan'a gidip gitmeyeceğini soran bir gazeteciye, "Geçen yıl 3 patriğe, oraya (Ermenistan'a) gideceğime dair söz verdim, söz vardır. Bunu gerçekleştirebilir miyim bilmiyorum, ama söz vardır" diye karşılık vermişti.