Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 08-12-2012 17:23

Orpheus Mozaiği tekrar Türkiye’de

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 3 Aralık'ta Dallas Sanat Müzesi yetkilileriyle imzalanan mutabakat zaptı ile iadesi sağlanan ve 6 Aralık'ta Türkiye'ye getirilen ''Orpheus Mozaiği''ni, İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde tanıttı.

Orpheus Mozaiği tekrar Türkiye’de
Bakanlığının son zamanlarda ilgi uyandıran çalışmasının, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılan eski eserlerin yeniden Türkiye'ye kazandırılması olduğunu belirten Günay, basın mensuplarının ve kamuoyunun duyarlılığından son derece memnun olduğunu söyledi.

Bu duyarlılık arttıkça hem dışarıdaki eserlerin alınma hem de içerideki bazı kaybolmuş ama bir yerlerde olan eserlerin bulunma sürecinin hız kazanacağını belirten Günay, Boğazköy'den, 90 küsur yıl önce götürülen Boğazköy Sfenksi'nin ülkeye dönüşünün kamuoyunun ilgisini uyandıran ilk büyük olay olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağıyla Amerika'dan getirdiği Herkül Heykeli'nin üst yarısının da dikkati artırdığını anlattı.

Günay, daha sonra İznik Çinileri ile Troya hazinelerinin de geldiğini ifade ederek, ''Uşak'tan kaçırılan Kanatlı At'ın iade kararını aldık, inşallah ülkemize gelişini yakın bir tarihte hep beraber yaşayacağız'' dedi.

Son 5 yıl içinde 4 bine yakın eserin ülkeye getirildiğini belirten Günay, ''Buna, gayretlerimizin, önemli bir ivme kazandırdığını düşünüyorum. Çünkü, önceki 4-5 yıl içinde bu rakam binler civarındaydı. Ondan önceki 4-5 yıl içinde, hatta 10 yıl içinde yine binler civarındaydı. Son 15 yılda, 2007'den bizden önceki dönemde getirilen eser sayısı kadar eser getirildi. Rakamlar burada beni doğruluyor'' diye konuştu.