Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 02-04-2013 21:41

Önlerinde ümitsizliği hazır bulan çocuklar.

Anadolu’daki çocuklar her istediği karşılanan, yediği önünde yemediği ardında, her zaman istediği oyunu oynayabilen çocuklar değil…

Önlerinde ümitsizliği hazır bulan çocuklar.
Anadolu’daki çocuklar her istediği karşılanan, yediği önünde yemediği ardında, her zaman istediği oyunu oynayabilen çocuklar değil…
Küçük yaşta hayatın tüm ağır yükünü heybelerine doldurmuş, umutları kopartılıp atılmış, yoksullukları yüzünden okunan bu çocuklar büyük şehirlerde yaşayan çoğu yaşıtları gibi her türlü imkâna kavuşmaktan oldukça uzak yaşıyorlar. Okul yaşlarını pamuk tarlalarında ırgat veya hayvan sürülerinin peşinde çoban olarak geçiren, önlerinde ümitsizliği hazır bulan bu çocukları, bir ümitle büyük şehirlere gelen ailelerinin peşinde, bazen sırtında kendisinden büyük boya sandıklarıyla, bazen ellerinde mendillerle arabalar arasında dolaşırken görüyoruz. Her nedense onları zaten bu işleri yapmaları gereken birer görevleriymiş gibi kabulleniriz. Tüm bunlara ne derseniz deyin ama Anadolu’nun imkânsızlıkları içinde onlar için bitmez tükenmez çilelerinin biri biter, öteki başlar.
Yıllarca sahip çıkmayarak ihmal ettiğimiz, gerçeklerini bir türlü görmek ve öğrenmek istemediğimiz bu çocuklara birileri maalesef sahip çıkıyor ve yıllar sonra bir gün karşımıza kandırılmış birer örgüt mensubu olarak çıkarabiliyorlar.
Bu güne kadar terörün her türlüsüne karşı olduğumuzu söyler ama elimizi taşın altına bir türlü koymayız. Geçmişte yapılan yanlışların faturasını ise şimdilerin anne ve babası olmuş bu çocuklara keserek işin içinden kolayca sıyrılırız. Çocukluk dönemlerinde sahip çıkmadığımız ve bir türlü görmek istemediğimiz sorunlarının, kartopu gibi büyüyerek bir gün karşımıza çözülmesi güç toplumsal bir sorun olarak çıkacağını da ne yazık ki hesap edemeyiz.
Terörle doğan ve terörle birlikte yaşayan çocukların artık otuzlu, kırklı yaşlara geldiklerini ve artık onlarında anne ve baba olduklarını düşündüğümüzde, bu günlere gelirken hayatlarının her dakikasını her anını terörle yaşayarak büyüdüklerini neler yaşadıklarını tahmin bile edemeyiz. Yıllardır terörle yatıp terörle kalkan bölgede yaşayan insanların hangi şartlarda yaşadığını, onlar gibi yaşamayanların bilmesi mümkün mü? Ne yazık ki kendimizi düşünen bir toplum haline geldiğimizden, vatan toprağında büyüyen, köyümüzdeki, kentimizdeki, çevremizdeki çocuklarımızı kendi ellerimizle şer güçlerinin kucağına bırakıyoruz.
Kendisi istemediği halde Güneydoğu’da, Anadolu’nun herhangi bir köşesinde terörün içinde doğmuş ve orada büyüyen dünün çocukları, bugünün aile bireylerini topluma farklı gözle bakarak yargılamak, yaşadıklarını bir günde unutmalarını istemek ise doğru değil.
Artık vakit, haberlerde yerli dizi izler gibi izlediğimiz olayların kaynağında aslında bizimde payımızın olduğunu kabullenme vaktidir. Sahip çıkılmadığı için dağa çıkan çocuğunun ardından ağlayan anne ile askere gönderdiği çocuğu şehit olduğunda ağıt yakan annenin gözyaşları, geçmişte ihmal edilen bölgedeki kardeşliğin yeniden filizlenmesi için dökülen yaşlar olmalıdır.
Kin ve nefret tohumlarını ekmek yerine, kurduğumuz pembe dünyamızdan çıkıp gerçeklerle yüzleşip hatalarımızı sorgulamaya başlamalıyız. Önümüze konan çözüm sürecinde Anadolu çocuklarının çocuk gibi yaşamalarını sağlamak, önlerinde buldukları ümitsizliğin giderilmesi için fedakârlıklar yapmalıyız.
Bizim sahip çıkmadığımız çocuklara mutlaka birileri sahip çıkıyor ve çıkmaya devam edecekler. Ama bu sefer onlara biz sahip çıkalım.
Çünkü onlar ülkemizin geleceği.