İstanbul
Giriş Tarihi : 06-04-2013 23:14

Okmeydanı'nda yüz bin kişinin yaşayacağı bir planlama yapıldı

Beyoğlu Belediyesi Meclisi, Belediye Meclis Salonu’nda toplandı. 2012 yılı Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü toplantıda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Okmeydanı otobüsünde kimseyi dışarıda bırakmadık” dedi.

Okmeydanı'nda yüz bin kişinin yaşayacağı bir planlama yapıldı
2012 yılı Faaliyet Raporu görüşmelerinde konuşan Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan, iktidar ve muhalefet gruplarının birbirini hoşgörüyle dinlediği bir mecliste çalışıyor olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.
 
Beyoğlu Belediyesi’nin kentsel dönüşüm konusunda önemli bir ödül aldığını anlatan Demircan, bu ödülün Beyoğlu Belediyesi’nin şehircilik anlayışına verildiğini söyledi.
 
Demircan, "50 yıl sonrasını düşünmek zorundayız..."
Ecdadımızın şehircilik konusunda çok iyi örnekler ortaya koyduğunu ifade eden Demircan, “Bizim ecdadımız önce camiyi koyar, yanına tekke, aşevi, hamamdan oluşan bir külliye oluştururdu. Yani sosyal hayatın gerektirdiği bütün birimlerin tesis edildiği bir yer yapardı. Onların etrafında da şehirler şekillenirdi. Bizim şehirlerimizin yaşanamaz duruma gelmesinde asıl etken sanayi devriminde gecikmiş olmamızdır. Türkiye 1930’lara kadar tarım toplumuydu. Zenginleşmek için fabrikaların kurulması gerekiyordu çünkü sanayileşmiş bir şehirde, ulaşım, fabrika ve okul olmalıdır. Bizde karayolları olmadığı için fabrikalar Haliç ve çevresine kurulmuştur. Dolayısıyla sanayileşmenin bedelini Beyoğlu, Kasımpaşa, Karaköy ödemiştir. Okmeydanı da bu çarpık yapılaşmanın bir sonucudur. Biz şimdi şehirlerimizi dönüştürmeyi, yaşanabilir mekanlar haline getirmeyi konuşuyoruz Bu dönüşüm sadece depreme dayanıklı binayla değil, camisi, cemeviyle, doktoruyla, evlenme salonuyla, hasta ve özürlü insanların yaşayacağı mekanıyla planlanması gerekiyor. Biz şu anda tapu meselesini konuşuyoruz, halbuki mesele çok boyutlu. Biz önümüzdeki bir adımı değil, 50 yıl sonrasını düşünmek zorundayız” diye konuştu.

Demircan, "Okmeydanı’ndaki hak sahiplerinin yeri garanti altında..."
Okmeydanı projesinde planların ve tapuların hazır olduğunu, en kısa zamanda bir tören düzenleyerek bütün hak sahiplerine tapularının dağıtılacağını anlatan Demircan, şöyle konuştu,
 “Biz Okmeydanı’nda 100 bin kişinin yaşayacağı bir planlama yaptık. Şimdi ilk günden tapuları vermiş olsaydık, o günkü şartlarda Okmeydanı’nda yaşayanların yüzde 61 mağdur olacaktı. O gün bunları söyleseydik yanlış anlaşılırdı ama biz yapılan tüm eleştirileri göğüsledik ve sorunu çözmek için sessiz kaldık, başkan olarak bunun bedelini biz ödedik. O zaman verseydim tapuları Beyoğlu biterdi. Ben bir turizimciyim, otobüste kimseyi geri bırakmam. Okmeydanı otobüsünde kimseyi geride bırakmadık. Bugün Okmeydanı’ndaki hak sahiplerinin yeri garanti altında. Herkesin yeri belli. Tapu Kadastro şu anda bu bilgileri yüklüyor. Tapuları verdikten sonra ver elini yeni bir dünya. Müsaadenizle bu gururu sizinle paylaşmak istiyorum”