Asayiş
Giriş Tarihi : 09-12-2015 15:34   Güncelleme : 09-12-2015 15:34

Öğrencilerle polis arasında olaylar çıktı: 12 gözaltı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) İHH İnsani Yardım Vakfı mensuplarının protesto gösterisine engel olmak isteyen bir grup öğrenciyle polis ekipleri arasında olaylar çıktı. Olaylar esnasında öğrencilerin yanına gelen bir öğretim görevlisi, “Sicilinizi bozmayın, derslerinizi yapın. Anneleriniz, babalarınız sizler için uğraşıyor” öğüdünü verdi.

Öğrencilerle polis arasında olaylar çıktı: 12 gözaltı

İHH İnsani Yardım Vakfı mensupları, dün stantlarının bir grup öğrenci tarafından kaldırılmak istemesini ESOGÜ Meşelik Kampüsü’nde bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde protesto etmek istedi. Kampüste toplanan karşıt görüşlü yaklaşık 100 öğrenci, bu protesto gösterisine izin vermek istemedi. Bunun üzerine tedbir alan polis ekipleri, bu öğrencileri dağılmaları hususunda uyardı. Burada beklemeye devam eden öğrencilere TOMA tazyikli suyla müdahale ederken, öğrenciler polise taş ve soda şişesi fırlattı.

Çevik kuvvet ile öğrenciler arasındaki kovalamaca Endüstri Mühendisliği Fakültesi önüne kadar sürdü. Burada polis ekipleri, öğrencileri gözaltına almak istedi. Polis ile öğrenciler arasında çıkan arbede sonucu biber gazı da sıkılarak 12 öğrenci, yere yatırıldı ve elleri plastik kelepçeyle bağlandı. Gözaltına alınan 12 öğrenci emniyete götürüldü.

Sesleri duyarak öğrencilerle ile polislerin beklediği noktaya gelen ESOGÜ Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Ali Kayabaşı, ilk olarak öğrencilerle görüştü. Kayabaşı, daha sonra Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Bayram Önal’la konuştu.

“ŞİDDET OLMAYAN HİÇBİR EYLEME HERHANGİ BİR ŞEY YOK”

Öğretim görevlisine durumu anlatan Güvenlik Şube Müdürü Önal, “Çocuklara, ‘2 kişi taş attı, bu 2 kişiyi alacağım, bunlara işlem yapacağım. Diğer arkadaşlarınızı almayacağım’ dedim. Ama şuanda 12 kişi aldık. Geriye kalan 10 kişi de, polisin sağından solundan çekerek, ‘bizi de alın’ diyenler. Diyeceğim şey şu; buradaki mantığımız, şiddet olmayan hiçbir eyleme herhangi bir şey yok” dedi.

“SİCİLİNİZİ BOZMAYIN, DERSLERİNİZİ YAPIN”

Öğretim üyesi Ali Kayabaşı ise, öğrencilere öğütler verdi. Kayabaşı, “Bir kere birbirimizi hazmetmesini öğreneceğiz. Farklı düşüncelere saygı göstereceğiz. Bakın içerilere girmeyin, sicilinizi bozmayın, derslerinizi yapın. Anneleriniz, babalarınız sizler için uğraşıyor. Gidin derslerinize çalışın. Bizi birbirimize düşürerek, bu ülkeyi parçalamak istiyorlar. Bunun içinde dincisi, sağcısı, solcusu… Bu ülke dünyanın en güzel coğrafyasında olan bir ülke. Dikkat edin” diye konuştu.

BİR ÖĞRENCİNİN KAFASININ YERE VURULDUĞU İDDİASI

Öğretim görevlisinin konuştuğu sırada bir öğrenci, gözaltı yapılırken arkadaşlarından birinin kafasının yere vurulduğunu iddia etti. Bunun üzerine Kayabaşı, “Sıcak çatışmalara girdikçe bu işi ateşlendirirsiniz. Bu ülkedeki sorunları büyütürsünüz. Ben şuradan penceremden görünce geldim. Ben buraya sizler için gelmedim. Anneniz, babanız için geldim. Üzülüyorum. Öğrenci okutmak Çok zor. Bir takım şeylere de inanmayın, görmeyin. Süper devletler, ülkemizde ve Ortadoğu coğrafyasında büyük oyunlar oynuyor. Her gün haberlerde bir şeyler duyuyoruz. Akıntıya gitmeyin. Kendinize gelin” ifadelerini kullandı.

Öte yandan öğrenciler, bir süre daha bekledikten sonra üniversiteden ayrıldı.