Eğitim
Giriş Tarihi : 13-06-2013 03:57

Miting saatleri sınavları etkilemiyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, LYS dolayısıyla bu hafta sonu yapılacak AK Parti mitinglerinin erteleneceğine ilişkin iddialarla ilgili olarak, "Hem ÖSYM hem biz, AK Parti Genel Merkezi'ne sınav takvimi çakışmasını söyledik. Saatler ona göre ayarlandı"dedi.

Miting saatleri sınavları etkilemiyor
TBMM Genel Kurulu'nda, 5 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarının maddeleri üzerinde milletvekillerinin soruları yanıtlayan Avcı, eş durumu atamalarının yılda bir kez yapıldığını, ancak istisnai olarak şubat ayında da yaptıklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Türkiye'nin en büyük kamu kuruluşu olduğunu, kamuda çalışan her 3 kişiden birinin, Milli Eğitim Bakanlığı'nda  görev yaptığını anlatan Avcı, askerlerin en çok öğretmenlerle evlendiğine dikkati çekti.  Avcı, şunları kaydetti:

"Eşleri bir araya getirmek gerektiği zaman  en çok bu iki kesim karşımıza geliyor. Her iki kesimin de görevlendirilebilme şartları çok sınırlı. Biz TSK'ya 'bu askeri orada değil, şurada görevlendir çünkü onun eşi öğretmen' diyemiyoruz. Çünkü askerlerin görev yapabileceği yerler belli,  öğretmenlerin de norm sınırlamaları nedeniyle  görev  yapacakları yerler belli. Böyle bir sıkıntımız var. Aritmetik olarak  bütün öğretmenlerin eş durumundan taleplerini karşılamamız fiilen mümkün değil. Biz en acil durumda olanları hesaba katarak, senede bir kere olması gereken  eş ve sağlık durumu ile özel hayatı ilgilendiren nedenlerle tayin etme hakkını şubatta da tanıyarak, bunu bir ölçüde elimizden geldiği kadar hafifletmeye  çalışıyoruz. Ama  tümüyle çözümü yok bu işin. Öğretmenlerimizin  eş durumundan tayin taleplerini tümüyle rasyonel bir biçimde karşılamamız mümkün değil, elimizden geldiği kadar bunları birbirine denk getirmeye çalışıyoruz."

Avcı, bu konudaki iyi niyetli çalışmalarının  öğretmenler tarafından bilindiğini söyledi.

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) dolayısıyla AK Parti'nin hafta sonu yapacağı mitinglerin iptal edilip edilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Avcı, "Hem ÖSYM hem biz, AK Parti Genel Merkezi'ne bu mitinglerle ilgili sınav takvimi çakışmasını söyledik. Saatler ona göre ayarlandı. Cumartesi günü  sınav sabah saat 10.00'da başlıyor, 12.15'te bitiyor. Ankara'daki  miting 17.00'de. Dolayısıyla Ankara'da ciddi bir sorun görünmüyor.  Pazar günü sabahtan ve öğleden sonra 2 sınav var.  Öğleden sonraki sınav 16.00'da bitiyor. İstanbul'daki miting 17.30'da başlıyor. Böyle bir ayarlama yapıldı" dedi.

Yatılı bölge okullarıyla ilgili çalıştıklarını bildiren Avcı, buralarla ilgili çok farklı şikayetler olduğunu söyledi. Ailelerin bu okullara çocuklarını vermek istemediği,  bu okulların işlevsiz kaldığı bilgileri bulunduğunu belirten Avcı, "Tek tek bunlar elden geçirilip hangisinde ne türlü sorun var bu sorun nasıl çözülür, bunu değerlendiriyoruz" diye konuştu.
Avcı, sınıflardan Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin kaldırıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını da söyledi.