Siyaset
Giriş Tarihi : 10-08-2012 23:21

MHP'den AK Parti'ye destek...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, CHP'nin terör olaylarını değerlendirmek üzere TBMM'nin toplanmasını istemesiyle ilgili, "Meclisi toplamak, terör örgütünün reklamını yapmak olur" dedi.

MHP'den AK Parti'ye destek...

MAHİR BAKİ
GİRESUN

Milliyetçi Hareket Partisi Giresun İl Başkanlığı’nın düzenlediği iftar yemeğine katılan Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, iftar sonrası basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP’nin Parlementoyu toplama çağrısına karşılık 'geçmişte de buna benzer talepleri olduğunda yine aynı şekilde bir duruş sergilemiştik' diyen Sadir Durmaz, ”Biz terör örgütünün yapmış olduğu terör eylemlerinin sonucunda böyle bir anlayışla toplantıya çağrılmanın terör örgütünün reklamını yapacağı, terör örgütünün kamuoyu nezdinde kendisini daha güçlü addedeceği, bir psikolojik ortama dönüşmesi ihtimaline binaen bunu olumlu ve doğru bulmuyoruz. Kendileri başka türlü değerlendiriyorlar. Meclis Başkanı da, zaten iç tüzüğün ve Anayasa’nın ilgili hükümleri gereğince meclisi toplantıya çağırdı. Katılmak isteyenler katılabilir ama bizim duruşumuz belli, biz katılmayacağız" dedi.

"Şuanda kadar kamuoyuna intikal edenlerin dışında da bir bilgiyi almadan toplantı dağılacak" diyen Durmaz, "Böyle bir yapı içerisinde toplantının çok yararlı olabileceği kanaatinde değiliz. Ancak konun önemini salt terör bağlamında dikkate aldığımız zaman yeni fark ediyor veya yeni değerlendiriyor değiliz. Biz senelerdir bu terör belasından ülkenin kurtulması, milletimizin kurtulması, bölge halkının bu baskıdan silahın tehdidinden kurtarılması için alınması gereken her türlü tedbiri önlemi almak yolunda hem ciddi önerilerimiz ve katkılarımız olmuştur. Hükümetin bu konuyla alakalı olarak almak istediği her türlü tedbire destek vereceğimizi zaten söylüyoruz" dedi.

Yerel seçimlerin öne alınması ile ilgili olarak MHP'nin hangi yönde olduğu sorusuna da cevap veren Sadir Durmaz, ”2014 yılında normal koşullarda 29 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerden çok kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanlığı seçimleri gündeme gelecek ve yine 2015 yılında da milletvekilliği genel seçimleri yapılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk defa halk tarafından seçileceği için cumhurbaşkanlığı seçimi ile yerel seçimlerin arasındaki sürenin kısalığı ve partilere hazinece sağlanan yardımları dikkate aldığımız zaman, burada bir kargaşanın yaşanmaması bakımından bu sürenin yeteri kadar hazırlık yapılmasına imkan sağlayacak ölçüde uzun tutulmasında yarar olduğu düşüncesiyle ve geçmişte yerel seçimlere ilişkin olarak yapılan başkaca değerlendirmeler, kış şartlarında seçim yapılmanın zorluğu gibi sebeplerle Adalet ve Kalkınma Partisi'nin gündeme getirmiş olduğu seçimleri 6 ay gibi öne çekme şeklindeki teklifi, eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme getirilirse, destek vereceğimizi ifade ediyoruz" dedi.Kaynak : http://www.iha.com.tr