Teknoloji
Giriş Tarihi : 03-12-2021 01:37   Güncelleme : 03-12-2021 01:37

Metaverse neden Mark Zuckerberg'in rüyasından daha fazlası?

Meta ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri, meta veri tabanına büyük bahisler yapıyor. Ama metaverse tam olarak nedir? Göründüğünden daha karmaşık, daha eski ve daha az kaçınılmaz.

Metaverse neden Mark Zuckerberg'in rüyasından daha fazlası?

Önceden Facebook olarak bilinen şirket, meta veri tabanına büyük bahse girdi. CEO Mark Zuckerberg, Ekim ayında şirketin adını Meta olarak değiştirdiğinde ve izleyicileri baş döndürücü geleceğe yönelik vizyonuyla yönlendirdiğinde zaten popüler olan terimi abarttı.

Ancak "metaverse" çok daha büyük ve daha kafa karıştırıcı. - fikir. Bilim kurgudaki kökenlerinden, insanların fiziksel ve sanal yaşamlarını karıştıran her şey için bir dönüm noktası haline geldi. Buna sanal ve artırılmış gerçeklik başlıkları dahildir; Fortnite, Roblox ve Minecraft gibi 3B sanal dünyalar; ve kripto para birimi ve değiştirilemez belirteçler veya NFT'ler dahil olmak üzere merkezi olmayan Web3 hizmetleri. Pek çok "metaverse" savunucusu, kelime için tek bir tanım veya içinde ne kadar insanın yaşadığı konusunda hemfikir değil.

Meta büyük yatırımlar yaparken, diğer şirketler zaten metaverse tarzı inşa ettiler. platformlar - bazıları, Second Life geliştiricisi Linden Lab gibi, Facebook'un varlığından yıllar önce. Burada, 2021'in en yaygın kullanılan teknoloji terimlerindeki belirsizlikleri ve neden bu şirketlerin hiçbirinin tahmin ettiği gibi görünmeyebileceğini inceliyoruz.