Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 29-12-2015 12:03   Güncelleme : 29-12-2015 12:03

"Mehmet Akif büyük bir dünyadır"

Beyoğlu Belediyesi’nin milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 79. Ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlediği anma programında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Mehmet Akif Ersoy vatanımız ve al bayrağımızla birlikte ebediyete kadar yaşayacak. Çanakkale Şehitleri ya da İstiklal Marşımızın eşsiz beyitlerinin dışında da Mehmet Akif büyük bir dünyadır. Bu dünyada, tevazu, cesaret, varlık, yokluk, insanın yeryüzü macerasına bu toprakların bakışı vardır.” dedi.

Şair, düşünür, veteriner, öğretmen, yüzücü, milletvekili ve aynı zamanda İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, ölümünün 79. yıldönümünde de unutmayan Beyoğlu Belediyesi, millî şairimizi anmak için “Mehmet Kemiksiz ile ‘Safahat’ tan Besteler’ Konseri” düzenledi. Piyalepaşa Double Tree by Hilton Hotel’de düzenlenen anma etkinliğine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Avukat Harun Muş, Ünlü Ressam Ahmet Güneştekin ile AK Parti eski milletvekillerinden Abdurrahman Kurt ve Süleyman Gündüz’ün yanı sıra siyaset, sanat, iş, akademi ve spor camiasından da çok sayıda ünlü isim katıldı.

ŞARKI, MARŞ VE İLAHİ FORMUNDAKİ 15 ESER SESLENDİRİLDİ

Mehmet Akif Ersoy’un şiir anlayışının musiki ile bezenerek yeni kuşakların idrakine sunmayı amaçlayan program Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Ünlü sanatçı Mehmet Kemiksiz’in Mehmet Akif’in şiirlerinden bestelenmiş şarkı, mars ve ilahi formundaki 15 eseri seslendirmesiyle devam eden program, katılımcıların hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nın son iki kıtasını okumasıyla son buldu. Mehmet Kemiksiz canlı seslendirdiği eserlerle katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.

O BU TOPRAKLARDA NAZMIN SULTANIDIR

Başkan Demircan programda yaptığı konuşmasında, Mehmet Akif Ersoy’un Osmanlı, Meşrutiyet, Tanzimat ve Cumhuriyet dönemlerinin şairi olduğunu ifade ederek, “O bu topraklarda nazmın sultanıdır. Ömrünün tamamında, beyitlerinin her birinde bu toprağın kederini, ızdırabını, heyecanını, umutlarını haykırır. Adeta söz vatanında yeni bir ülke kurmaya hazırlanır. Milletçe bu ülkeyi kurmak için seferber olduğumuzda, vatanımızın ruhunu tarif etmek Mehmet Akif’e düşer. Mehmet Akif Ersoy vatanımız ve al bayrağımızla birlikte ebediyete kadar yaşayacak. Benim değil milletindir diyerek Safahat’ına almadığı İstiklal Marşı’ndan sonra bütün unvanları, Vatan ve İstiklal şairi unvanlarının gölgesinde kalır. Ay yıldızlı bayrağımız göklerde, İstiklal Marşımız dillerde, kulaklarda ve gönüllerde vatandır” dedi.

BÜTÜN ŞİİRLERİ BİR ŞAHESERDİR

Başkan Demircan, Mehmet Akif’in bütün diğer sıfatlarının da keşfini yapmamız gerektiğini belirterek, “Asım’ın Nesli’ndeki Çanakkale Şehitleri ya da İstiklal Marşımızın eşsiz beyitlerinin dışında da Mehmet Akif büyük bir dünyadır. Bu dünyada, tevazu, cesaret, varlık, yokluk, insanın yer yüzü macerasına bu toprakların bakışı vardır. Akif büyüklüğünün farkındadır. Büyüklüğün hiçlik olduğunun da farkındadır. Yüzlerce değerimiz, onun beyitleri, sözleri, kelimeleri arasında sarmalanmış nadide taşlar gibi durmaktadır. Neredeyse bütün şiirleri bir şaheserdir. Kanaatimce burada söylediği gibi hayatı da hüzünlü bir şiirdir” ifadelerini kullandı.