Dünya
Giriş Tarihi : 12-06-2013 22:35

Londra'da G-8 protestolarına sert müdahale

Pazartesi günü Kuzey İrlanda’da yapılacak G-8 toplantısı Londra’da protesto edildi. İngiliz polisinin protestoculara müdahalesi sert oldu. Olaylarda 57 gösterici gözaltına aldı.

Londra'da G-8 protestolarına sert müdahale
G-8 zirvesi öncesi başkent Londra protesto gösterilerine sahne oluyor.

Kapitalizm karşıtları, Kuzey İrlanda'da gelecek hafta yapılacak G8 zirvesi öncesinde İngiltere'nin başkenti Londra'da sokağa çıktı.

İngiliz polisinin müdahalesi sert oldu.

Gözaltıların çoğu, Londra'nın turistik merkezlerinden Soho semtinde protestocuların boş bir binayı işgali sırasında gerçekleşti.

1,200 polisle düzenlenen baskında bir eylemci, 18 metre yüksekliğindeki bir binanın çatısına çıkarak kaçmak isterken polislerin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Başından aldığı darbeler yüzünden yüzü kanlar içinde kalan eylemci hastanede tedavi altına alındı.

Piccadilly Meydanı'nda da polis ile göstericiler arasında zaman zaman arbede yaşandı.

G8 Zirvesi, 17-18 Haziran'da Kuzey İrlanda'da yapılacak.  Zirve sebebiyle bu yıl da şiddetli gösterilerin yapılması bekleniyor.

G8 grubunda, dünyanın en büyük ekonomisine sahip 8 ülkesi olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri bulunuyor.  

TÜRKİYELİ AKTİVİSTLERDEN DESTEK

Türkiye'de de bir çok aktivist İngiltere'deki polisin müdahalesine sosyal medya üzerinden tepki gösteriyor.

Aktivistler Twitter'da @occupylondon adında bir etiket oluşturdu. Oluşturulan etiket kısa sürede "trend topic" listesine girdi.