Dünya
Giriş Tarihi : 15-11-2012 20:22

KKTC’nin 29. Kuruluş Yıldönümü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının 29. Kuruluş yıldönümü sebebiyle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük’e mesaj gönderdi.

KKTC’nin 29. Kuruluş Yıldönümü
Başbakan Erdoğan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na gönderdiği mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Sayın Cumhurbaşkanı,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının 29’uncu yıldönümü vesilesiyle Sizi ve Kıbrıs Türk halkını Milletim, Hükümetim ve Şahsım adına gönülden kutlarım. Bu onurlu günde Kıbrıs Türk halkının gurur ve mutluluğunu içtenlikle paylaşıyoruz. Törenlere Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay Hükümetimiz adına katılacak ve bu mutlu yıldönümünde Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin coşkusunu paylaşacaktır.

Kıbrıs Türkünün, maruz kaldığı haksızlık ve zorluklar karşısında yılmadan savunduğu eşitlik ve özgürlük arzusuyla hayat bulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kıbrıs Türkünün verdiği onurlu mücadelenin en değerli eseri ve Kıbrıs Türk halkının vazgeçilmez haklarının teminatıdır.

Kuruluşundan bu yana karşılaştığı büyük engellere rağmen, insan haklarına saygılı, hukukun üstünlüğü ilkesini benimsemiş yönetim sistemi ve çoğulcu demokrasisi ile çağdaş bir devlet yapısı inşa etmiş olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk Milleti için her zaman iftihar vesilesi olmuş; Ada’da ve bölgesinde, istikrar, barış ve işbirliği anlayışının öncülüğünü yapmıştır.

Türk tarafı geçtiğimiz yıllar boyunca Ada’da adil ve kalıcı çözüm yönünde güçlü bir iradeye her defasında kanıtlamış ve bu yolda muhataplarının her zaman bir adım önünde olmuştur. Bununla birlikte, Kıbrıs Türkünün bu iradesinin karşılıksız kalmasını ve iyi niyetin haksızlıkla yanıt bulmasını da kabul edemeyiz. Bizim için Kıbrıs Türkü’nün dünyayla bütünleşerek güvenli ve müreffeh bir geleceğe kavuşmasının teminat altına alınması esastır. Bu yolda gerekli adımları elbirliği ve kararlılıkla atmaktayız.

Bu duygularla, Cumhuriyet Bayramınızı bir kez daha içtenlikle kutluyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin refah ve mutluluk içinde nice yıldönümlerini idrak edeceği inancıyla Kıbrıslı Türk kardeşlerime esenlikler diliyorum.”