Eğitim
Giriş Tarihi : 06-09-2012 12:38

Kırtasiye malzemelerine sıkı takip…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, okullar açılmadan giysi ve kırtasiye malzemelerine yönelik denetimleri sıklaştırdıklarını belirterek, ''Vatandaşlarımız gönül rahatlığı içinde okul alışverişlerini yapabilirler" dedi.

Kırtasiye malzemelerine sıkı takip…
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, okulların açılmasına sayılı günler kala geçen yıl yürürlüğe giren ''Bazı Tüketici Ürünlerinin Tehlikeli Kimyasal Madde İçeriğine Yönelik Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ'' kapsamında sağlık yönünden zarar verebilecek giysi ve kırtasiye malzemeleri denetimini yoğunlaştırdı.
 
Denetimler arttırıldı…
Yazıcı, yaptığı açıklamada, bakanlık olarak, tüketici ürünlerine yönelik denetimlere yoğun bir şekilde devam edildiğini belirterek, denetlenecek yer ve ürünleri belirlerken mevsim, tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları, üreticilerin ve tüketicilerin yoğun olarak yaşadığı yerler gibi kriterleri dikkate aldıklarını söyledi.
 
Yazıcı, diğer bir önemli denetimin de çocukların bakımında kullanılan ürünlere yönelik olduğuna dikkati çekerek, ''Çocuk bakım ürünü derken kastımız yürüteçler, pusetler, ana kucağı, çocuk arabası ve beşiği gibi ürünlerdir. Bu konuda 40 firmada bin 126 ürün denetlendi. Bu ürünlerin, kullanıcının yaralanmasına yol açmaması ve gerekli uyarılarla birlikte satılması gerekmektedir. Bu noktada, yaptığımız denetimlerde eksiklik tespit ettiğimiz, üzerinde güvenli ve doğru kullanımla ilgili yeterli talimat bulunmayan 533 yürüteç ve tekerlekli çocuk arabası ile ilgili önlem alındı. Ürünlerin güvenli hale getirilmesi sağlandı'' dedi.
 
Okullar açılmadan harekete geçildi…
Önümüzdeki hafta yeni eğitim ve öğretim yılının başlayacağına dikkati çeken Yazıcı, bütün velilerin çarşı pazarda çocuklarının okul ihtiyaçlarını giderme telaşında olduğunu, okulların açılması arefesinde bakanlık olarak harekete geçtiklerini ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da okul kıyafetleri ve kırtasiye ürünleri konusunda denetimlere başladıklarını söyledi.

Yazıcı, Ağustos ayında Eskişehir ve Kayseri'de kırtasiye ve okul kıyafetlerine yönelik yapılan denetimlerde numuneler alındığını ve bunların test için laboratuvarlara gönderildiğini, aykırılık tespit edilen kalem ve beslenme çantaları için idari işlem başlattıklarını vurguladı. Yine bu ay içinde de aynı ürünlerle ilgili olarak, 6 büyük ilde denetimlerin devam ettiğini ifade eden Yazıcı, bu denetimlerin sonuçlarını da çok yakında kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydetti.

Denetlenecek ürünleri seçerken direkt cilt ile temas eden ve küçük çocuklar tarafından yoğun olarak kullanılan ürünlere öncelik verdiklerine işaret eden Yazıcı, şöyle konuştu:

''Tüketicilerin cildine direkt temas eden ürünlerde sağlığa son derece zararlı olan kimyasallar denetlenmekte ve tüketicilerin sağlığının korunması amaçlanmaktadır. Alınan numuneler test ve muayene işlemlerinin yapılması için akredite test kuruluşlarına gönderilerek incelenmekte ve numunelerde insan sağlığına zararlı kimyasalların ilgili tebliğde belirlenen limitlerin üzerinde çıkması halinde üretici veya ithalatçıya güvensiz ürünlerin ilan edilmesi, toplatılması ve imhası gibi yaptırımların yanı sıra 13 bin 500 lira ile 33 bin 900 lira arasında idari para cezası uygulanıyor.''