Spor
Giriş Tarihi : 09-09-2020 11:31   Güncelleme : 09-09-2020 11:37

Kendi Şehrinde, Kendi Parkurunda Koş

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu için Haliç Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Kendi Şehrinde, Kendi Parkurunda Koş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda düzenlenecek Vodafone 15. İstanbul Yarı Maratonu 20 Eylül 2020 Pazar günü koşulacak.

15. kez start alacak yarı maratonda bu yıl pandemi önlemleri dolayısyla Türkiye’nin ilk sanal yarı maratonun da ‘tek başına bizimle koş’ sloganıyla gerçekleşecek. Etkinliğin basın toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy’un katılımıyla gerçekleşti.

Sanal koşuya kayıt yaptıran koşucular, koşacakları parkuru kendileri belirlediği gibi koşacakları zamanı da seçebilecekler.

Sanal koşuya katılmak isteyenler, GPS özelliği bulunan bir akıllı telefondan sanal koşu için özel olarak tasarlanan IOS ve Android uyumlu ücretsiz sanal koşu uygulamasını App Stor veya Play Stor’dan indirmek.  Kayıt bürolarından kaydını yaptırmak suretiyle yarışa katılabilecekler.

Türkiye’de bir ilk: Sanal Yarı Maraton

2020 Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, sporcuların sağlığını riske atmamak için kontenjan sınırlamasına gidilerek koşulacak. Katılımcı kısıtlaması nedeniyle yer alamayanlar için ilk kez Türkiye’nin en geniş kapsamlı sanal koşusu düzenlenecek.

Türkiye’nin ilk sanal yarı maratonunda 21 kilometre koşmak isteyen koşucular, sanal koşu uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirerek bu tarihi koşuda yerini alabilecek.  Sporcular uygulamayı açarak 19-20 Eylül tarihleri arasında diledikleri zaman aralığında, diledikleri yerde 21 kilometre koşusunu tamamlayabilecek.

10 kilometre yarışlarına, sanal koşu uygulaması ile kendi rotasında koşanlar katılabilecek. Böylece hem Vodafone İstanbul Yarı Maratonu ruhuna ortak olurken, hem de kendilerine meydan okuyabilecekler. Yarışmacılar, dünyanın herhangi bir noktasında, diledikleri yerden bu heyecana ortak olabilecek, yardımseverlik koşusu ile iyilik peşinde koşabilecekler.

İster koşu bandında, ister açık havada,

Altyapısı teknolojinin sunduğu imkanlar dahilinde düzenlenecek olan Vodafone İstanbul Sanal Yarı Maratonu telefona ücretsiz olarak indirilen sanal koşu uygulaması ve telefonun GPS sinyalleri ile çalışıyor. Yani, koşucular en iyi sürelerini yapabilecekleri, koşmaktan en çok keyif aldıkları bir park, sahil şeridi ya da bir atletizm pistinde koşacaklar ve uygulama koşu bilgilerini kaydedecek. Yani koşucu, parkurunu koşarken oluşturmuş olacak. Koşuyu bitiren koşucu, uygulama aracılığıyla koşu bilgilerini organizasyonla paylaşacak.

Sanal koşunun bir diğer türü de akıllı telefon saati yardımıyla evde ya da bir spor salonunda koşu bandı üzerinde yapılabiliyor olması.

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun kayıtları 13 Eylül’e kadar devam edecek. 21 kilometrelik parkurlarda gerçekleşecek koşuda sporcular www.yarimaraton.istanbul web sitesi üzerinden kayıt yaptırabiliyorlar.