Yaşam
Giriş Tarihi : 30-01-2013 11:14

Kavgayla değil törenle yıktılar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Altındağ Belediyesi'nce Başpınar Mahallesi'nde kentsel dönüşümün başlatılması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Kavgayla değil törenle yıktılar
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik 1960'lı yıllardan itibaren insanların köyünden, beldesinden koparak büyükşehirlere geldiklerini, önceden gecekondu meselesinin Türk toplumunun bir gerçeği olduğunu ve çaresizlikten kaynaklandığını ifade etti.

Çelik, ''İş makineleriyle vatandaşın adeta savaştığı, panzerlerle boğuştuğu gecekondu yıkım sahnelerini gözünüzün önüne getirin. Vatandaşı ikna ederek, vatandaşa daha yaşanır bir çevrede, daha sağlam, afetlere dayanıklı, çoluk çocuğuyla başını sokabileceği sıcak bir yuvayı kazandıran bir kentsel dönüşüm arasındaki fark, işte bu farktır'' dedi.
Ev yıkan değil yuva yapan dönüşüm...
''Hedef 2023'' isimli seçim beyannamesinde ''Biz ev yıkan bir kentsel dönüşümü değil yuva yapan bir kentsel dönüşümü inşallah vatandaşın emrine, hizmetine, ayağına götüreceğiz'' denildiğini anımsatan Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bakan Bayraktar ile Türkiye'nin dört bir yanında bu programı başlattığını belirtti.

Ulucanlar Cezaevi'nin etrafında köpek eniklerinin yuvası olan mekanlar olduğunu belirten Çelik, şimdi ise tertemiz olduğunu, orada gökdelenlerin yükseldiğini söyledi. Çelik, ''Demek ki isterseniz olur. Sayın Bakanımız Erdoğan Bayraktar, Sayın Başbakanımızın öncülüğünde modern şehirciliğin, adam akıllı şehirciliğin adeta soyismi gibi bayraktarlığını yapıyor'' dedi.

Bayraktar'ın TOKİ'yi marka haline getirdiğine de işaret eden Çelik, ''İki usta el ele verdikten sonra Altındağ'ın gerçek manada altın olacağına, Ankara'nın gecekondu kenti olmaktan kurtulacağına, Türkiye'de bu meselenin büyük çapta çözüleceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Bayraktar'ın talimatı üzerine iş makineleriyle binaların yıkımına başlandı.

Dönüşüm kapsamında, Başpınar Mahallesi'nde eski salaş bina yıkılarak yerine modern binalar yapılacak. Ayrıca Altındağ Belediyesi'nin TOKİ ile protokol imzalayarak 474 konutluk projeyi de uygulamaya koyduğu bildirildi.