İstanbul
Giriş Tarihi : 26-12-2011 17:55

Kağıthane'de Sarıkamış ve Yemen Şehitleri anıldı...

Kağıthane Belediyesi, 1914 Aralık ayının dondurucu soğuğunda, yaklaşık 100 000 civarında şehit verdiğimiz vatan evlatlarımız için anma töreni düzenledi.

Kağıthane'de Sarıkamış ve Yemen Şehitleri anıldı...
SARIKAMIŞ VE YEMEN ŞEHİTLERİ KAĞTHANE'DE MUHTEŞEM BİR PROGRAMLA ANILDI
1914 Aralık ayının dondurucu soğuğunda, yaklaşık 100 000 civarında şehit verdiğimiz vatan evlatlarımızın unutulması mümkün değil. Bu elim hadise, üzerinden 97 yıl geçmesine rağmen hala içimizi yakmaya devam ediyor. Yorumlarını tarihin derinliklerine bıraktığımız “Yanlış komut” faciasına kurban verdiğimiz evlatlarımızla, Yemen ve Çanakkale’de din, vatan, namus ve bayrak uğruna kaybettiğimiz yüz binlerce şehidimizi de rahmetle anıyoruz.

Kağıthane Belediyesi geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Sarıkamış ve Yemen Şehitleri anısına bir program düzenledi. Kültür Müdürlüğünün organize ettiği “Sarıkamış ve Yemen Destanları” başlığını taşıyan anma programı, 19 Aralık 2011 Pazartesi akşamı Saat 19:00 da Kağıthane Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Tarih bilincini beyinlerimize yeniden kazıyan program, vefa duygusunu da yüreklere nakşetti.

fotoğraf sergisinin izlenimiyle başlayan programın yayın akışı, Fatih Eren’in sunumu, belgesel ve şiirle devam ederek, Recep Ergül (Karadeniz başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanından derlenmiş türküler), Bayar Şahin (Gürcüce ve Lazca), Şahin Arıkan (Çerkesce) ve Gülseven Medar (Sivas, Zara bölge ağıtları) konseriyle sürdü.

Kağıthane İlçe Kaymakamı A. Akın Varıcıer eşi Meryem Varıcıer’le, Belediye Başkanı Fazlı Kılıç da eşi Fatma Kılıç ile birlikte programı izlediler. AK Parti Kağıthane İlçe Başkanı Sami İlhan, , CHP İlçe Başkanı Gökhan Pektaş, MHP İlçe Başkanı Ayhan Maden, BBP İlçe Başkanı Adem Mamaç, HAS Parti İlçe Başkanı Nazım Aydın, AK Parti Kağıthane Kadın Kolları Başkanı Meryem Tekbıyık, Ak Parti Kağıthane Gençlik Kolları Başkanı Şaban Demirel, Siyasi Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, STK Temsilcileri, Muhtarlar, Kanaat Önderleri de programda hazır bulundular. Salonu tıklım tıklım dolduran vatandaşların izlediği programda çok sayıda basın mensubu yer aldı.

Kağıthane İlçe Kaymakamı A. Akın Varıcıer, geçen yıl da benzerinin izlendiğimiz bu güzel programın, günümüz gençlerine önemli mesajlar veren içeriğe sahip olduğunu söyleyerek, tarihi gerçeklerden ibret alınması gerektiğini vurguladı. Yemen, Sarıkamış ve Çanakkale’de şehit düşen vatan evlatlarına rahmet dileyen Varıcıer, böyle bir programa iki yıldır öncülük eden Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’a ve programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Kağıthane Belediye Başkanı Sayın Fazlı Kılıç, İlçe Kaymakamına, sanatçılara ve davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, vatan topraklarında şehit düşen tüm evlatlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diledi.

Programı yöneten sanatçı Recep Ergül, etkinliklerde moral ve motivasyonun önemine değinerek, Kağıthane’nin bu akıma başlangıç yaptığını vurguladı. Buna benzer diğer illerde de 40 konser vereceklerini söyleyen Ergün, Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’a teşekkür etti.

Program sonunda, İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı, konuk sanatçı Ali Rıza Binboğa ve diğer sanatçılar, izleyenlerin de katılımıyla toplu halde Yemen ve Çanakkale türkülerini seslendirdiler.

Plaket takdimlerinden sonra, Mevlana Haftası dolayısıyla Şeb-i Aruz anısına, “Halveti Uşşaki Semazen Gurubu”nun sema gösterisiyle program sona erdi.