İstanbul
Giriş Tarihi : 08-12-2013 19:43

Kadir Topbaş; ilk adaylığım sırasında yaşadığım heyecanı hissettim

AK Parti Beyoğlu İlçe Teşkilatının düzenlediği Aralık ayı Danışma Meclisinde Konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Sayın başbakanımızın kendisinin başkanlık yaptığı, sevdalısı olduğu bu şehre, bu şehri emanet edeceği insan olarak beni tekrar görmesinden dolayı duyduğum gururu burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu benim için büyük bir onur, büyük bir gurur. Gerçekten o gün tıpkı 2004 yılında ilk adaylığım sırasında yaşadığım heyecanı hissettim ve yaşadım.” dedi

Kadir Topbaş; ilk adaylığım sırasında yaşadığım heyecanı hissettim
İstanbul Haliç Kültür ve Kongre Merkezinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3. Kez AK Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen Dr. Mimar Kadir Topbaş, bir dönem Belediye Başkanlığını da yaptığı Beyoğlu’nda, AK Parti Beyoğlu İlçe Teşkilatının düzenlediği danışma meclisi toplantısına katıldı.

AK Parti İstanbul İl binasında gerçekleşen Aralık ayı danışma meclisi toplantısında Beyoğlu teşkilatı tarafından yoğun ilgiyle karşılanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde beraber çalıştığı yol arkadaşlarıyla da hasret giderdi. Başkan Topbaş burada yaptığı konuşmada geçmişten bu güne İBB’nin çalışmalarını değerlendirerek, “Sayın başbakanımızın o hassasiyetiyle, yakın takibiyle İstanbul’da, kendisinin başkanlık yaptığı, sevdalısı olduğu bu şehre, bu şehri emanet edeceği insan olarak beni tekrar görmesinden dolayı duyduğum gururu burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu benim için büyük bir onur, büyük bir gurur. Gerçekten o gün tıpkı 2004 yılında ilk adaylığım sırasında yaşadığım heyecanı hissettim ve yaşadım.” dedi.

“Başbakanımız ile 40 yılı aşkın süredir yol arkadaşlığı yapmanın erdemine eriştim...”

Benim için gerçekten çok önemli bir gün. Sokaklarında oyunlar oynadığım, çember çevirdiğim, denizlerinde balık tutuğum bu güzel İstanbul’un özellikle Beyoğlu İlçesinin Kasımpaşa’nın bir bireyi olmaktan gurur duyduğumu sizlerle paylaşmak istiyorum” diyerek sözlerine başlayan başkan Topbaş şunları kaydetti; 

“Sayın Başbakanımız ile uzun soluklu siyasette, 40 yılı aşkın süredir birlikte olmanın, yol arkadaşlığı yapmanın erdemine eriştim. Allaha binlerce hamdolsun ki Beyoğlu’muza İstanbul’a ve ülkemize beraberce hizmet etme fırsatı verdi bizlere. Ve bizlerde insanlarımızdan dua alabilmek için hizmetkar olduk. Kentimizi, ülkemizi hak ettiği yerlere getirmek için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Bu gün Beyoğlu’nun, İstanbul’un ve Türkiye’mizin hangi noktaya geldiğini hep beraber yaşıyoruz ve görüyoruz. Daha önümüzde çok ciddi anlamda yapmamız gereken işler var. Yine sizlerle birlikte hep beraberce bu işleri başaracağız.”

“2004 yılında ilk adaylığım sırasında yaşadığım heyecanı hissettim ve yaşadım...”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını iki dönemden beri yaptığını ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul’da tarihinde bu zamana kadar seçimle üst üste iki dönem belediye başkanı olmadığı için bu görevi kendimde bir ayrıcalık olarak görmekteyim.” dedi. Topbaş, sözlerin şöyle sürdürdü. “Sayın başbakanımızın o hassasiyetiyle, yakın takibiyle İstanbul’da, kendisinin başkanlık yaptığı, sevdalısı olduğu bu şehre, bu şehri emanet edeceği insan olarak beni tekrar görmesinden dolayı duyduğum gururu burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu benim için büyük bir onur, büyük bir gurur. Gerçekten o gün tıpkı 2004 yılında ilk adaylığım sırasında yaşadığım heyecanı hissettim ve yaşadım.” dedi.

“Sizin sevdanız, sizin heyecanınız bu ülkeye hizmet etme aşkınız biz diri tutmakta...”

Omuzlarımıza çok büyük sorumluluklar yüklendi diyerek sözlerine devam eden Başkan Topbaş, şunları kaydetti. “Sizlerle birlikte parti teşkilatımın her kademesinden, sandık görevlilerimizden mahalle başkanımıza, ilçe teşkilatımızdan genel merkezimize kadar herkesin desteğine ihtiyacımız var. Birlikte yürüyeceğiz. Bizler sembol isimleriz. Sizler varsanız biz güçlü oluruz. Sizin gücünüz ve çalışmanız bize güç katar. Ve inanıyorum ki sizin sevdanız, sizin heyecanınız bu ülkeye hizmet etme aşkınız biz diri tutmakta ve bize daha çok çalışma şevki vermekte.”
 
“Bu kente hizmet etmek bizim aşkımız....”

Artık yeni bir seçim sürecine girdiklerini belirten Kadir Topbaş, “öyle bir şehirde bulunuyoruz ki müjdelenmiş, bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir şehirde” diyerek İstanbul’un önemine dikkat çekerek şunları ifade etti;

“Sekiz bin beş yüz yıllık bir tarihi olan bir kentteyiz. Dünyaya ya medeniyetler yansıtmış olan bir kentteyiz.  Siyasetin başkenti olan bu kentte bizim bir saniyemiz boş geçemez. Bu kente hizmet etmek bizim aşkımız. Buraya beraber hizmet etme gururunu yaşarken, aslında Türk siyasetine de hizmet etmiş olacağız. Bu şehir müjdelenmiş olmasıyla birlikte gerçekten kıtaların ve medeniyetlerin buluştuğu bir şehir.” dedi.
 
“Bu şehir hiç bir zaman tesadüflere ve hiç bir zaman maceralara sürüklenemez...”

Bu şehrin hiç bir zaman tesadüflere bırakılamayacağını ve hiç bir zaman maceralara sürüklenemeyeceğini söyleyen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü.  “Bu şehir çok farklı duygularla bağlanmak ister. Bu şehirde bulunmak gerçekten bir ayrıcalık, hizmet etmek te aynı şekilde sorumluluk. Hamdolsun ki yüzünüzü yere baktırmayacak icraatlarımız var. Gittiğiniz, dolaştığınız elini sıktığınız hiç bir insan tarafından yerilmeyeceksiniz, övüleceksiniz. Yani alnınız açık başınız dik olarak gideceksiniz. Çok iş yaptık, bilenler bilir. İnkar edenler 20 yıldır ne yaptın? diyenler ise, onlar farklı kategoride. Onlara ne yapsanız ne görürler, ne duyarlar, ne de söylerler. Onlara hiç bakmayacağız.  Bu şehre biz sizlerle birlikte çok şeyler kattık.”

“Benzin istasyonları gibi su satan su istasyonları vardı...”

İstanbul’un bu gün geldiği noktanın daha iyi anlaşılabilmesi için geçmişin unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü. “Geçmişte bizler yaşadık gençlerimiz bilmez. Komşular gece yarıları birbirlerini kaldırırlardı. “Su geldi komşu kalk” diye. Benzin istasyonları gibi su satan su istasyonları vardı. Ve İstanbul’da yapsatçılar dört beş katlı binaların çevrelerine hidroforlu lüks daireler diye ilan asarlardı. Beş katlı binaya su çıkmıyordu. Şimdi gökdelenler su alıyor. İstanbul’da su problemi kalmadı. Bu gün nüfusu on beş milyona dayanan  İstanbul’da  artık su problemi kalmadı. Bunu sizler yaptınız. Bunu AK Parti yaptı, bu anlayış yaptı.”

“Günde 15 bin ton çöp toplanmasına rağmen İstanbul Newyork'tan daha temiz denmekte...”

Çöp konusuna da değinen Başkan Topbaş, “Çöp yığınlarından geçilemeyen, ele güne rezil olduk diye manşetlerin atıldığı günleri biliyoruz. Vahşi depolama yöntemiyle 8 milyonluk İstanbul’un çöplerini bertaraf etmeye çalışıyorlar. Bütün dereler, zemin altı suların tamamı kirleniyor.” diyerek kendi çalışmalarını şu şekilde ifade etti.  “Biz Sayın başbakanımızın başlattığı o temizlik kampanyası ile birlikte, bu gün çöpten enerji üretiyoruz. Çöpten gübre üretiyoruz. Çöpü geri kazanıyoruz. Çöpten Metan Gazı elde ederek altı yüz bin insanın kullandığı elektriği karşılanıyor. Bu başarıya bizler birlikte imza attık. Günde 15 bin ton çöp toplanmasına rağmen İstanbul Newyork'tan daha temiz denmekte. Bunlar kendiliğinden olmadı. Tesadüfler ile ortaya çıkmadı. At binenin kılıç kuşananın.”

“265 bin metre küp boğazın temiz suyunu Kağıthane deresine getirdik. Hayalleri yetmez...”

Başkan Topbaş, şimdi kullanılan suları temizleyerek tekrar denize verdiklerini ve park bahçeleri suladıklarını ifade ederek, “Yıllarca denizi kirlettiler, Haliç'i kirlettiler, doğayı katlettiler. Birde şehirci kesildiler. Ama başbakanımızın gayretli çalışmaları ile temizlenen Haliç'e boğazdan tünel yaparak günde  265 bin metre küp boğazın temiz suyunu Kağıthane deresine getirdik. Bunu biz yaptık, AK Parti yaptı. Hayalleri yetmez.” dedi. 
 
“2004’ten bu güne kadar yaptığımız kamulaştırma ise 23 milyon metrekare...”

İstanbul’da su diye bir problemin kalmadığını açık yüreklilikle ifade eden başka Topbaş, su havzalarının önemini vurgulayarak kendi dönemlerinde yapılan kamulaştırmalara dikkat çekti. Topbaş, şunları ifade etti. “Su havzaları koruması gereken bölgeler. Bu havzalarda 2004 yılına kadar yapılan kamulaştırma 11 milyon metre kare. 2004’ten bu güne kadar yaptığımız kamulaştırma ise 23 milyon metrekare. Sadece son üç yılda yaptığımız kamulaştırma 16 milyon metre kare. Bunun için ödediğimiz bedel 1 Miyar Dolar. Bize kimse buraları kamulaştırın, istimlak edin demedi. Ama biz İstanbul’un geleceğini düşündük. Beş yıllık programlar yapmadık. Görünmez bir yatırım olarak görünen 2 katrilyon para bu gün kasamızda kalabilirdi. Ama  İstanbul un geleceğini planlamak zorundaydık. Buralara kamulaştırma için verdiğimiz paraları istesek kasamızda tutabilirdik. Ama biz geleceğimiz için bu yatırımları yapmak zorundaydık.”

“Biz bulutları tohumlamadık, yağmur bombası atmadık...”

İstanbul’n su sorununu nasıl çözdüklerini de ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi. “Melen projesi ile 186 Kilometreden su getirdik. Son anda imdadımıza 2007 yılında yetişti. Gerçekten İstanbul sıkıntıya düşerdi. Biz bulutları tohumlamadık, yağmur bombası atmadık. Şimdi ikinci bir hat getiriyoruz 235 Kilometre. 6 KM kaldı bitmesine. Ve tamamen kesemizden kasamızdan yapıyoruz. İBB olarak buraya yatırdığımız para ise 1,5 milyar TL civarında. Sadece dönemsel düşünüp bu çalışmaları yapmayabilirdik. Bizler İstanbul un geleceğini kurtarmak zorundayız.”

“Belediyenin kaynaklarını doğru kullanarak hizmete dönüştürdük...”

Belediyenin kaynaklarını doğru kullanarak hizmete dönüştürdüklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Geçmişte belediye maaş ödeyemediği için o çöp yığınları vardı. Belediyenin kasasında para olmadığı için su problemi yaşanıyordu. Bankalar çek karnesi vermezdi, itibar bitmişti.” dedi.

“Yapmış olduğumuz yatırımların toplamı bu yıl sonu itibari ile 60 katrilyon...”

Topbaş, “bu gün bizim yapmış olduğumuz yatırımların toplamı bu yıl sonu itibari ile 60 katrilyon. Yeni kaynaklar bulmadık. Para basmadık. Hükümetimiz aynı partideniz diye bize kıyak geçmedi. Muhalefet partisinin bazı büyükşehir belediye başkanları bunu söylüyor. Efendim onların arkasında iktidar var diyor. Başbakanımız onların yönetiminde yapmış oldukları adaletsizliği yapmaz. Bu gün bize ne geliyorsa, Ankara'ya, İzmir'e aynısı gidiyor. Kişi başına düşen gelir var. Başarısızlıklarını hükümete mal etmeye çalışıyorlar. Ama biz kaynakları doğru kullanıyoruz ve hizmete dönüştürüyoruz.” dedi.

“Ana muhalefet başkanı bol keseden atmıştı...”

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hiç borcunun olmadığını ifade eden Başkan Topbaş, Ana muhalefet partisinin genel başkanının 2009 yılında İstanbul belediye başkanı adayı olduğu zaman vatandaşa verdiği vaatleri hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü. “ Her fakir aileye 600 TL maaş ödeyecekti. 200 metre kare işgaliyesi olana tapularını verecekti. Böyle bol keseden atmıştı. Biz o dönemde hiç bir vaatte bulunmadık. Biz dedik ki görevimizi yapacağız. Halk bize güvendi.  Onlar sadece boş dosya kağıtlarıyla seçimi geçirdiler. Ellerinde hiçbir şey yok, proje yok, bilgileri yok, sadece dosyalar, boş kağıtlar ile siyaset yapmaya kalktılar. Ama halkımız bu boş laflara prim vermedi.” 

“Dünyanın örnek aldığı bir şehir haline geldik...”

Bizim derdimiz hizmet etmek başka derdimiz yok diyen Topbaş, İstanbul belediyesinin çalışmaları ortada, Dünyanın örnek aldığı bir şehir haline geldik. Bizim hizmet aşkımız var dedi.

“O gün nasıl girmediğimiz ev çalmadığımız kapı kalmasın diye koştuğumuz gibi  bu günde aynı şekilde çalışacağız...”

Bizler işimizi adam gibi yapacağız. O zaman hiç bir güç bize yetişemez diyerek sözlerine devam eden Topbaş, “Benimle beraber 1999 yılındaki seçim çalışmalarında beraber olduğumuz arkadaşlarımız buradalar. O gün nasıl girmediğimiz ev çalmadığımız kapı kalmasın diye koştuğumuz gibi  bu günde aynı şekilde çalışacağız.” dedi.

“Kasadaki paranın kokusunu almışlar...”

“Beyoğlu'nda çok farklı sonuçlar, İstanbul da çok farklı sonuçlar alacağız. Neden? ” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Topbaş, sebebini şu şekilde açıkladı. “Çünkü tüm gözler İstanbul'un üzerinde. Herkes gözünü buraya dikmiş. Ana muhalefet partisinden bir genel başkan yardımcısı diyor ki; bizim kadromuzda var, paramızda var. Geldik mi çok şey yapacağız diyor. Yani paramız var derken para getirmeyecek. Bizim paramızı söylüyor. Dışarıdan para getirecek halleri yok ya. Kasadaki paranın kokusunu almışlar. Tam takır bıraktıkları, borçlandırdıkları  batırdıkları belediyenin kasaları dolmuş hamdolsun, hiç bir problem yok. Paramız var elhamdülillah. Biz tabi bunları hizmete döndürüyoruz.”

“Adam hep yalan söylüyorsa karşındakinin de hep yalan söylediğini zanneder...”

Başkan Topbaş, adam hep yalan söylüyorsa karşındakinin de hep yalan söylediğini zanneder. Hep götürüyorsa öyle zanneder. Biz hamdolsun kaynaklarımızı doğru kullanılmasaydık, viyadükler, yollar, tüneller, metrolar, üst geçitler nasıl yapılırdı dedi.

“Sizlerin gayretleri Türkiye'nin ve çocuklarımızın yarınları geleceği demek...”

Topbaş, “Sizin gücünüzle bu işler yapılıyor. Bir kişi hiç bir şey yapamaz. Siz varsanız sizin emekleriniz, sizin alın teriniz varsa, katkınız varsa işte bu sonuçlar ortaya çıkıyor. Bir su damlası başlangıçta hiçbir şey ifade etmiyor. Ama o damlalar birleştikçe, dereleri, ırmakları, nehirleri, gölleri oluşturuyor. Sizler o damlalarsınız. Sizlerin gayretleri Türkiye'nin ve çocuklarımızın yarınları geleceği demek. Bu ülkenin hak ettiği yere gelmesi demek.”

“Neden %70 olmasın?...”

“Makam ve mevkiler gelip geçici. Bizim öyle bir ihtiraslarımız yok. Bu bir görev ve  sorumluluk” diyerek sözlerini tamamlayan Topbaş, “Beraberce yeni başarılı çalışmalara birlikte imza atacağız. Gece gündüz demeden çalmadık kapı bırakmadan neden yüzde yetmiş olmasın diyerek çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.
 
www.bogazicigundem.com