Yaşam
Giriş Tarihi : 20-12-2012 12:01

İstanbul'da kar yağışı Cuma gününe kadar sürecek

İstanbul'da aralıklarla fırtına şeklinde esen rüzgârın gece saatlerine kadar etkisini devam ettirmesi, başlayan kar yağışının da Cuma öğlene kadar yağışların sulu kar olarak devam etmesi bekleniyor.

İstanbul'da kar yağışı Cuma gününe kadar sürecek
Meteoroloji işleri genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre gece saatlerinde başlayan karayel yönünden kuvvetlice, aralıklarla hamle yaparak fırtına şeklinde (saatte 50-80km hızla) esen rüzgârın gece saatlerine kadar etkisini devam ettirmesi bekleniyor.Yurdumuzun büyük bölümü Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve kar yağışlı havanın etkisi altında bulunuyor.

İstanbul’da Cuma öğleye kadar yağışların sulu kar ve hafif kar şeklinde) görüleceği tahmin ediliyor. Pendik, Kartal, B.Çekmece, Sarıyer’in yüksek Kesimlerinde kar kalınlığı 2cm ulaşırken, yüksek kesimlerde etraf beyaz örtüye bürünmeye başladı. Şehir merkezinde ise yağışlar sulu kar ve hafif kar şeklinde devam ediyor. Gece çıkana fırtına nedeniyle 11 ağaç devrildi, 5 evin çatısı uçtu, bazı reklam panoları ve direkleri devrildi. Sabah saatlerinde Beylikdüzü S rampasında meydana gelen buzlanmaya müdahale edildi.

EVSİZ VATANDAŞLAR MİSAFİR EDİLİYOR
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Türkiye’de ilk defa uygulamaya koyduğu  kötü hava koşulları süresince evsiz vatandaşları spor tesislerinde misafir etme uygulaması bu yıldı devam edecek.  Yaklaşık 10 yıldır süren uygulama sayesinde sokakta yaşayan yüzlerce vatandaş misafir edildi.
Havaların soğumasıyla birlikte tüm hazırlıklarını tamamlayan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri sokakta yaşayan vatandaşları Sarıyer Metin Oktay kapalı spor salonunda misafir ediyor. Zabıta ve Polis ekipleri tarafından bulundukları yerlerden alınan evsiz vatandaşlar sağlık kontrolünden geçirildikten sonra banyo, elbise ihtiyaçları karşılanıyor.
Darülaceze Müdürlüğü’nün koordinasyonunda yürütülen çalışmalar da ihtiyaçları karşılanan vatandaşlar kendi istekleriyle barınma noktalarından ayrılabiliyor. Memleketlerine gitmek isteyenler ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ailelerine teslim edilerek gönderiliyor. Bugün itibariyle Metin Oktay Spor salonunda 209 vatandaş misafir ediliyor.