Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 15-12-2015 00:26   Güncelleme : 15-12-2015 00:26

"İsmail Acar Şeb-İ Arus Sergisi"

Beyoğlu Belediyesi, Mevlana Celaleddin Rumi'nin 742. Vuslat yıldönümü dolayısıyla "İsmail Acar Şeb-i Arus Sergisi"ni ziyarete açtı.

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası'ndaki açılışta, AA muhabirine açıklamada bulunan Acar, serginin Mevlana'yı anmak üzere hazırlandığını belirterek, "20 yıl öncesinden olan çalışmalar da bugün olan çalışmalar da var. Genel içeriğini de 'aşk' teması oluşturuyor serginin. Farklı resimler olsa da birleştikleri tek nokta aşk" dedi.

 Çalışmalarını Edinburgh ve Tokyo gibi şehirlerde de sergilediğini söyleyen sanatçı, "Bu sergiyi 15 sene önce de Galata Mevlevihanesi'nde yapmıştım. Dolayısıyla tekrardan burada olmak, insanın kendi evinde olması gibi bir şey" ifadelerini kullandı.

 Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet  Misbah Demircan da uzun zamandır böyle bir şey yapmak istediklerini belirterek, çalışmaların hepsinin birbirinden güzel olduğunu dile getirdi.

 Mevlana'nın "Ne olursan ol yine gel" çağrısına vurgu yapan Demircan, şunları kaydetti:

"Bu çağrıyla, Beyoğlu'nun çok büyük bir ilişkisi var. Çünkü biz Beyoğlu'nu bütün dillerin, dinlerin ve kültürlerin buluştuğu yer olarak anlıyor, anlatıyor ve bu özelliğimizi de ön plana çıkartıyoruz."

 Açılışa katılan Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ ise birlik ve kardeşliğin önemine değinerek, "Bugün dünyamıza, vatanımıza ve insanlığa bir Mevlana lazım" diye konuştu.

 Sergi açılışının ardından, Mevlevi Pilavı ikram edildi ve Sema Mukabelesi yapıldı.

 Birleşmiş Milletler'in resim sanat dalında seçtiği ilk "Gönül Elçisi" olan İsmail Acar'ın sergisi, 14 Ocak 2016'ya kadar ziyaret edilebilecek.