Yaşam
Giriş Tarihi : 09-12-2012 17:18

İskenderun’da Ro-Ro seferlerine başlandı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte, Limak-Port İskenderun Limanı'nda Ro-Ro seferlerinin başlaması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

İskenderun’da Ro-Ro seferlerine başlandı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''Kapılardan doğrudan doğruya Suriye halkına, ya da Suriye üzerinden transit olarak körfez ülkelerine gerçekleştirdiğimiz ticari aktivitenin alternatifini oluşturmaya çalıştık. O alternatif güzergahlardan bir tanesi İskenderun Limanı'dır, diğeri de Mersin'' dedi.
 
Yazıcı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte katıldığı, Limak-Port İskenderun Limanı'nda Ro-Ro seferlerinin başlaması dolayısıyla düzenlenen törendeki konuşmasında, Türkiye'nin bölgesel ve küresel entegrasyonda merkezi bir rol oynayan, batıyı doğuya, kuzeyi güneye bağlayan önemli bir enerji, ticaret ve ulaştırma ağlarına sahip ülke olduğunu söyledi. 
 
Türkiye'nin, doğu ve batı arasındaki yaklaşık 1 milyar dolarlık ticaret hacminin dağıtım merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu anlatan Yazıcı, ''Avrupa, Balkanlar, Karadeniz, Kafkasya ve Ortadoğu gibi dünya ekonomisinin geleceği açısından ciddi açılımlar vaat eden bölgeler arasındaki mal ve hizmet akışlarının bağlantı merkezinde bulunmaktayız'' dedi. 
 
Türkiye'nin stratejik konumunu ve Akdeniz'in tarihteki önemini de anlatan Yazıcı, verdiği örneklerle lojistiğin ticaret hayatındaki önemine değindi.