Haber
Giriş Tarihi : 23-09-2012 13:31

İnternet medyasına çeki düzen geliyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, internet medyasına yönelik çalışmanın hazır olduğunu, özellikle sosyal paylaşım sitelerinde sınırsız ve sorumsuz bir alan olduğuna dikkati çekti.

İnternet medyasına çeki düzen geliyor
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin Hillside Su Otel'de düzenlediği ''Yılın Basın Ödülleri'' törenine katıldı. Arınç, törende yaptığı konuşmada, 3,5 yıldır Başbakan Yardımcısı olarak genelde medya ile ilgili sorumluluğu olduğunu anlattı.
 
Basının istek ve sorunlarıyla yakından ilgilenmeye çalıştığını belirten Arınç, geçen yıl muhalefet partilerinin de desteğiyle yeni RTÜK Kanunu'nun çıktığını hatırlattı.
 
İnternet medyasına yönelik çalışma hazır
 
Başbakan Yardımcısı Arınç, internet medyasına yönelik çalışmanın hazır olduğunu, özellikle sosyal paylaşım sitelerinde sınırsız ve sorumsuz bir alan olduğuna dikkati çekti. 
 
''Buradaki yorumları okuduğunuz zaman kulaklarınıza kadar kızarırsınız'' diyen Arınç, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın oğlunun ölümünün ardından sosyal medyadaki bazı paylaşımları örnek gösterdi. 
 
Arınç, şöyle konuştu: 
''İyi de bir alanda bu kadar sorumsuzluk olursa, en son Sırrı Sakık evladını kaybettiği zaman herkesin ağzına geleni yazdığı ve duyurduğu bir sosyal medyanın kime ne faydası var- Ne kadar ayıp, ne kadar çirkin. Bir insanın evlat acısıyla (Oh olsun) diyerek adeta zil takıp oynamak neyin nesi- Bu kadar da mı insanlığımızı kaybettik. Herkesin evladı kendisi için çok kıymetlidir. Bu insani bir duygu. Onunla başa çıkamayız. Onunla başa çıkacak şey, bundan dört beş sene evvel çıkmış olan Bilişim Suçlarıyla Mücadele diye bir kanundur. O kanuna göre takip yapılabilir. Bize de hakaret edenlerle ilgili olarak savcılıklar bazen dava açıyorlar. Bize soruyorlar, biz çoğundan (Vazgeçin) diyoruz. Vazgeçiyorlar, takibat yapmıyorlar. Kamu görevlisine hakaret eden, ağzını doldura doldura, Türkiye'de pek çok insan var. Her siyasetçinin başına gelebilir. Biz bunları bir kenara bıraktık. Bunlar genel hükümlere göre takip edilsin. Bizim yapmamız gereken şey, internetteki haber portallarını düzenlemek. Onları Basın Kanunu içine almak, Basın Kanunu'nun tanıdığı haklardan istifade etmelerini temin etmek.'' 
 
Bunu hazırladıklarını, ancak haksız kazanç temin edilmesine yönelik ne yapılması gerektiği konusunda sorun yaşadıklarını belirten Arınç, bir kişinin yazdığı yazının, ''haber sitesi'' adı altında başka sitelerce izinsiz kullanılabildiğini kaydetti. 
 
Bu sorunun çözümüne ilişkin halen orta noktanın bulunamadığına işaret eden Arınç, ''Aslında Basın Kanunu'nun 25. maddesinde buna ilişkin bir hüküm var, ama tatmin etmiyor. Dolayısıyla o meseleyi çözdüğümüzde 11 maddelik internet medyasını yeniden düzenleyen, onlara basın kartı veren, internetteki haber portallarına reklam alma imkanı veren yeni bir düzenleme elimizde hazır'' dedi.