Spor
Giriş Tarihi : 19-10-2012 13:11

İnönü Stadı için her şey yapıldı

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, devletin, İnönü Stadı'nın yıkılması ve Beşiktaş Futbol Kulübü'ne yeni bir stadyum kazandırılması yönünde yapması gereken her şeyi yaptığını söyledi.

İnönü Stadı için her şey yapıldı
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna'yı ziyaretinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, İnönü Stadyumu ile ilgili son durumu sorması üzerine Kılıç, ''İnönü Stadı ile ilgili devlete bakan yönüyle biz gereken bütün kolaylıkları sağladık'' dedi.

İnönü Stadı'nı, en kısa sürede Beşiktaş camiasına kazandırmayı ümit ettiklerini ifade eden Kılıç, stadın arsasının, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ait olduğunu belirtti. Kılıç, şunları söyledi:

''Arsanın genişletilmesi yönünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, büyük bir fedakarlığa göz yumdu, katlandı. İstinye'de Bakanlığımıza ait arsayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devrederek, İnönü Stadyumu'nun arkasındaki İETT Garajı'na ait, 8 bin metrekarelik alanı da Beşiktaş Kulübü için yapılacak olan bu stadın arazisine dahil ettik. Dolayısıyla İnönü Stadyumu'nun yapılması yönünde Bakanlık olarak biz, bize düşen fedakarlıkları yapmaya, katkıları sağlamaya gayret ediyoruz.''

Bundan sonraki sürecin, Beşiktaş Kulübü yönetiminin, proje, finansman ve ihale sorunlarını çözmesine paralel olarak yürüyeceğini anlatan Kılıç, şunları kaydetti:

''Bunun altını net olarak çiziyorum. Devlet, İnönü Stadı'nın yıkılması ve Beşiktaş Futbol Kulübü'ne yeni bir stadyum kazandırılması yönünde yapması gereken her şeyi yapmıştır. Arsanın büyütülmesi gibi bizden talep etmeyen bir fedakarlığı bile biz üzerimize aldık, yeşil alanı daha fazla olan stadın, daha rahat oturabileceği bir alanı Beşiktaş için temin ettik. Şu aşamada devlete düşen yükümlükler tamamlanmış. Varsa yeni bir atmamız gereken bir adım biz onu da atarız. Ama bu noktadan itibaren dediğim gibi projenin hazırlanması, hazırlanacak projenin ihaleye çıkılması ve o ihaleden sonra yüklenici firmaya finansman desteğinin sağlanması, tamamen Beşiktaş Kulübü'nün adımlarıyla şekillenecektir. Geçtiğimiz günlerde atmış oldukları bir imza var. Bir protokole imza koydular. Yapım sözleşmesinine dayanak oluşturacak bir protokole. Dolayısıyla arzu ederiz ki artık hiç bir gecikme olmasın.''