Eğitim
Giriş Tarihi : 24-01-2013 15:32

İngilizce eğitiminde sistem sil baştan

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, DynEd İngilizce Dil Eğitim Sistemi ile etkin bir dil öğretiminin gerçekleşeceğini, kronik hale gelmiş bir sorunun çözüleceğini ifade etti.

İngilizce eğitiminde sistem sil baştan
DynEd İngilizce dil eğitimi yazılımlarının SANKO tarafından bağışlanarak lisanslanmasına dair protokol, Milli Eğitim Bakanlığı'nda düzenlenen törende, Bakan Dinçer, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ve Future Prints Bilgisayar Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mervan Bayraktaroğlu tarafından imzalandı.

Bakan Dinçer, törendeki konuşmasında, yabancı dil öğrenmenin Türkiye'nin en müzmin sorunlarının başında geldiğini, bu alanda bugüne kadar pek çok çalışma yapıldığını ifade etti. Dinçer, sonuçlara bakıldığında ise Türkiye'de yabancı dil öğretimine harcanan yoğun zaman, kaynak ve planlama çabalarına rağmen istenen başarının elde edilemediğinin görüldüğünü söyledi.

21. yüzyılda, önemi tartışılmayacak hususların başında yabancı dil becerisinin geldiğini vurgulayan Dinçer, artık bir yabancı dilin yeterli olmadığına, yabancı dil bilgisinin uluslararası alanda zorunluluk haline geldiğine işaret etti. Dinçer, ''Dolayısıyla her alanda ortaya çıkan yenilikleri ve gelişmeleri takip edebilmek, dünyayla iletişim kurabilmek için çocuklarımız uluslararası iletişim dili olan İngilizceyi konuşmak, anlamak, kısacası bu dile hakim olmak durumundadır'' dedi.

On yıllar boyunca edinilen tecrübelerin, klasik yöntemlerle ve test tipi sınavlarla İngilizceyi öğrenmenin mümkün olmadığını gösterdiğini anlatan Dinçer, ''Halbuki, geliştirilmesi gereken bir beceri olan İngilizceyi herkes öğrenebilir. Ancak her ders için olduğu gibi bu alanda da gözardı edilmemesi gereken hususlardan biri, öğrencilerimizin bireysel farklılıklarına vereceğimiz önemdir. Bunun yanında öğrendikleri bilgi ve kazandıkları becerileri günlük yaşamlarıyla ilişkilendirmeleri, öğrencilerimize hem eğlenceli hem de daha kalıcı bir öğrenme ortamı sağlayacaktır'' diye konuştu.
   
''Pilot uygulamaların sonuçları umut verici''
    
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, gelişen teknolojinin, uzaktan eğitim anlayışının eğitim sistemine girmesine sebep olduğunu, teknolojideki gelişmeler ve yeniliklerin, İngilizce eğitiminde de yeni imkanlar doğurduğunu kaydetti.

Bakanlık olarak etkili bir dil öğretimi konusundaki çalışmalara 2006 yılında başlandığını anlatan Dinçer, ''Eğitime yüzde 100 Destek Kampanyası'' kapsamında Sanko Holding AŞ ile Bakanlık arasında DynEd İngilizce Dil Eğitim Sitemi'nin eğitim aracı olarak okullarda kullanılmasına ilişkin protokol imzalandığını, bu kapsamda yazılımları Bakanlığa, dolayısıyla öğrencilere bağışlanan bu eğitim programının ilkokul ve ortaokullarda uygulandığını hatırlattı.

Dinçer, 2007-2008 eğitim öğretim yılında 11 bin 152 ilköğretim okulunda önce pilot uygulaması yapılan DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi'nin, 2008-2009 eğitim öğretim yılından itibaren tüm resmi ilköğretim okullarının 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında uygulanmaya başlandığını belirtti.

Pilot uygulamaların, sistemin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi konusunda umut veren sonuçlar içerdiğini ifade eden Dinçer, 2011 Eylül - 2012 Mayıs ayları içerisinde, Mersin Mezitli İlçesi Muhittin Develi İlköğretim Okulu'nun yaptığı çalışmada, öğrencilerin DynEd sistemini kullanarak yabancı dil öğrendiğini ve bir projeyle Ulusal Ajans'a başvurarak, Avrupa Dil Ödülü'nü kazandığını anlattı.

Bakan Dinçer, 2011-2012 eğitim öğretim yılında yapılan değerlendirmelerde Mersin, Kastamonu, Burdur, Tokat, Tekirdağ, Yalova, Tunceli, Antalya ve Kocaeli'nin, sistemi kullanan başarılı iller arasında yer aldığını belirterek, ''Kullanımı, kurulumu ve işleyişinin yanında bu sistem, ilkokul ve ortaokuldaki İngilizce öğretim programına uyumlu ve programın felsefesini, yaklaşımını destekler niteliktedir. Sıkıcı olmaktan uzak, öğrencilerimizin anlamlı öğrenmelerini geliştirebilecekleri ve tam öğrenmeye doğru büyük bir adım atabilecekleri bu sistemi, artık ilkokul dörtten başlayarak 12'nci sınıfa kadar, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin hizmetine sunuyoruz.''