Eğitim
Giriş Tarihi : 12-11-2015 15:47   Güncelleme : 12-11-2015 15:47

İkinci öğretim kapanıyor mu?

YÖK, atanamayan öğretmenlerin sayının artmaması için önemli bir adım attı. Buna göre eğitim fakültelerinde ikinci öğretimler kapanacak. Bu yıl sadece 15 bin kişi formasyon alabilecek.

İkinci öğretim kapanıyor mu?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) atanamayan öğretmen sayısının 400 bini bulması üzerine pedagojik formasyon eğitimine ilişkin tarihi bir adım attı. Eğitim fakültelerinde ikinci öğretim dönemi sona eriyor. Üniversiteler verilen pedagojik formasyon kontenjanı azaltılıyor.

Çalışmanın başındaki isimlerden YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, özel bir televizyon kanalında konuştu: ''Bu öğretim yılından itibaren biz eğitim fakülteleri kontenjanlarını yüzde 10 oranında düşürdük. Önümüzdeki süreçte de tecrici olarak eğitim fakültelerinin kontenjanlarını aşağıya çekmeyi düşünüyoruz. Bunun yanında önümüzdeki öğretim yılından itibaren eğitim fakülteleri programları tamamen birinci öğretim programları şeklinde sürdürülecek."

"Ümit tacirliği yapmak istemiyoruz"

Pedagojik formasyon eğitimi alabilen bölüm sayısının 300'lere yükseldiğini söyleyen Şişman, ''Eğitim fakültelerinde yaklaşık 30 alanda öğretmen adayı yetiştirilmekte oysa Milli Eğitim Bakanlığı 89 alanda öğretmen ataması yapmakta. Bu alanlara başvurabilecek lisans programı sayısı ise 300-400. Dolayısıyla biz kurul olarak ümit tacirliği yapmak istemiyoruz'' şeklinde konuştu. 

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Şişman, önümüzdeki dönemde pedagojik formasyonun sadece lisansüstü düzeyde verilmesine ilişkin bir çalışma yürüttüklerini de açıkladı: ''Yakın dönemde en az yüksek lisans derecesine sahip olan öğretmen adayları yetiştirmek temennimiz'' dedi.