Asayiş
Giriş Tarihi : 30-06-2016 18:51

Hayvanları kim gömdü ?

İzmir’in Seferihisar ilçesinde, kedi ve köpeklerin ölü bulunmasıyla ilgili Seferihisar Belediyesi bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Hayvan ölüleri tarafımızca gömülmemiştir. Yaptığımız incelemede bir köpek, bir kedi ölüsü ve birkaç adet açılmamış çuval ve büyükbaş hayvanlara ait deri ve sakatatlar bulunmuştur" denildi..

Hayvanları kim gömdü ?

İzmir’in Seferihisar ilçesinde, kedi ve köpeklerin ölü bulunmasıyla ilgili Seferihisar Belediyesi bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Hayvan ölüleri tarafımızca gömülmemiştir. Yaptığımız incelemede bir köpek, bir kedi ölüsü ve birkaç adet açılmamış çuval ve büyükbaş hayvanlara ait deri ve sakatatlar bulunmuştur" denildi.
Seferihisar Belediyesi, bazı kedi ve köpeklerin ölü bulunmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Bahsi geçen alanın eski hayvan bakım evi civarındaki hayvan mezarlığı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Bahsi geçen alan, eski hayvan bakım evi civarındaki hayvan mezarlığıdır. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve 3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu gereği ölen hayvanlar çukur açılarak ve kireçleme işlemi yapılarak gömülmektedir. Fakat bir yıldır hayvan mezarlığımız, yapımı tamamlanan Prof. Dr. İsmet Sungurbey Geçici Hayvan Bakım Evi arkasına alınmıştır" denildi.

"HAYVAN ÖLÜLERİ TARAFIMIZCA GÖMÜLMEMİŞTİR"
Belediye, hayvanların belediye tarafından gömüldüğü iddialarını da yalanladı. Asılsız iddia ve hakaretlerde bulunan kişi ve kuruluşlar hakkında yasal işlem başlatılacağına vurgu yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
"Bahsi geçilen yerde görülen hayvan ölüleri tarafımızca gömülmemiştir. Yaptığımız incelemede bir köpek, bir kedi ölüsü ve birkaç adet açılmamış çuval ve büyükbaş hayvanlara ait deri ve sakatatlar bulunmuştur. Fakat ölülerde kokuşma gerçekleştiği için otopsi işlemi yapılamamıştır. Dolayısıyla zehirlenip zehirlenmedikleri anlaşılamamıştır. Seferihisar Belediyesi, eski hayvan bakım evinin yetersizliği nedeniyle, bütçesinin çok üzerinde bir bakım evi projesi geliştirmiş ve bunu hayvan severlerin desteğiyle tamamlamayı başarmıştır. Şu an Türkiye’nin en modern en geniş kapsamlı, içerisinde tam teçhizatlı ameliyathanesinden, hayvanların özgürce türlerine göre gezmelerini sağlayacak gezinti alanları bulunan ilgili kurum ve kuruluşlardan ruhsatlı yeni bakım evinin yapımını gerçekleştirmiştir. Sokak hayvanları için kampanyalar yaparak ve bütçesini zorlayarak onlara doğal ortamlarında yaşamaları imkanı sağlayan Seferihisar Belediyesi, her zaman Türkiye’nin hayvan haklarını en çok savunan kuruluşlarından biri olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bakım evimiz Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri tarafından rutin olarak denetlenmekte olup, aylık faaliyet raporları Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü İzmir Şube Müdürlüğü’ne, İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne düzenli olarak gönderilmektedir. Yapılan basın açıklamasında, bir mahalleden 80 adet kedi ve köpeğin kaybolduğu iddiasını gerçekleştiren kişilerin, hayvanlarının kayıp olmasıyla ilgili belediyemize herhangi bir başvurusu da bulunmamaktadır."
(İHA)