Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 20-12-2017 10:43   Güncelleme : 20-12-2017 10:43

“HAREMEYN HAC - MUKADDESE YOLCULUK SERGİSİ” ORDU’DA AÇILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Koleksiyonundan hazırlanan Haremeyn Sergisi, Ordu’da açıldı.

“HAREMEYN HAC - MUKADDESE YOLCULUK SERGİSİ” ORDU’DA AÇILDI

 

İlki İBB tarafından Ramazan ayında Yenikapı'da açılan Haremeyn Sergisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine Gaziantep'te açılmıştı. Gaziantep'teki sergiyi üç haftada 23 bin kişi ziyaret etmişti. Ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi Haremeyn sergisini talep etti.

İBB ve Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Osmanlı Dönemi’ndeki hac yolculuğunu anlatan “Haremeyn, Hac - Mukaddese Yolculuk” adlı sergi, Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde vatandaşlarla buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen serginin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz başta olmak üzere, Genel Sekreter Bülent Civelek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Protokol Üyeleri, Daire Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşma yapan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinin çok önemli bir sergiye ev sahipliği yaptığını belirten Başkan Enver Yılmaz, “Haremeyn, Hac - Mukaddese Yolculuk” adlı sergiyle birbirinden özel eserleri Ordulularla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Eskiden ulaşımın zor olduğu dönemlerde hac yolculuğunun çok uzun sürdüğüne ve meşakkatli bir yolculuk sonrasında kutsal topraklara ulaşıldığına dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Bundan yüz yıl öncesine kadar ulaşım imkânlarının çok zor olduğu dönemlerde hacı adayları yaklaşık 9 ay süren bir yolculuktan sonra kutsal topraklara ulaşıyordu. Bu yolculuğu güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için de belirli noktalarda toplanarak ‘Surre Alayları’ oluşturulur ve hac yolculuğuna çıkılırdı. İşte bu sergimizde de kutsal yolculuğu ve Haremeyn’i anlatan eserleri sizlerle buluşturuyoruz” dedi.

SERGİDE BİRBİRİNDEN KIYMETLİ ÇOK SAYIDA ESER BULUNUYOR

Kutsal toprakların manevi havasının sergi vasıtasıyla Ordu’ya geldiğini söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “Dinimize göre imkânı olanların hac ibadetini yerine getirmesi farzdır. Hac ibadetini yapan hemşerilerimiz o mübarek toprakları görüyor ancak bu herkese nasip olmuyor. Bu nedenle imkânı olmayan veya çeşitli nedenlerle o mübarek beldeleri göremeyenler için biz de İstanbul Büyükşehir Belediyemizle birlikte içerisinde Kâbe örtüsü, yazma eser, harita, kartpostal, belge, berat, fotoğraf ve çeşitli objelerin yanı sıra Hz. Peygamberimizin sakal-ı şeriflerinin de yer aldığı bu sergiyi hemşerilerimizle buluşturmak istedik. Bütün Orduluları bu kıymetli sergimizi gezip görmeye davet ediyorum” diye konuştu.

11 OCAK 2018 TARİHİNE KADAR AÇIK KALACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder ise sergiyi ramazan ayında Yenikapı'da açtıklarını anımsatarak olumlu tepkiler aldıklarını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ciddi bir müze koleksiyonu olduğunu vurgulayan Minder, kutsal emanetleri Ordu iline getirmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlardan ve onların yolculuğuna şahitlik eden kişilerden günümüze kalan malzemelerin yer aldığı sergi 14 Aralık 2017 ve 11 Ocak 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.