Haber
Giriş Tarihi : 22-12-2015 11:03   Güncelleme : 22-12-2015 11:03

Halkı hainlerden kurtaran Sur operasyonu

Aralık'ta ilan edilen ve 10 Aralık'ta bir gün ara verilen, sokağa çıkma yasağının 20'nci gününde 36 teröristin öldürüldüğü Diyarbakır'ın Sur ilçesinde güvenlik güçlerinin operasyon görüntüleri basınla paylaşıldı.

Halkı hainlerden kurtaran Sur operasyonu

Görüntülerde terör örgütü PKK üyelerinin sokaklarda kurduğu tuzaklar, barikatlar askerler tarafından bir bir ortadan kaldırılıyor. Hainlerin önce işgal edip karargah olarak kullandığı, ardından yaktığı Mardinkapı İlköğretim Okulu'nun askerlerce kontrol altına alınması da kare kare görüntülenmiş.

18 CAMİ KAPALI

Sur görüntüleri bölücü örgüt üyelerinin bölge halkının canını nasıl hiçe saydıklarını da gözler önüne seriyor. Öyle ki teröristler mahallelere kurdukları barikatlara mutfak tüpleri yerleştirmekten, işgal ettikleri okul vb devlet binalarını yakıp yıkmaktan çekinmemiş. Çatışmalar, okullar ve sağlık kuruluşlarını olduğu kadar ibadethaneleri de etkiliyor. Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, Sur'daki 18 camide ibadet yapılamadığını bildirdi. Teröristlerin evden eve kaçmak için açtıkları delikleri helikopter ya da insansız hava araçlarından görülmemesi için yaptıkları perdelemeler ise nasıl köşeye sıkıştıklarını ortaya koyuyor. Güvenlik güçleri operasyon sonrasında bölücü örgütün elinden kurtardığı halkla yakın ilişkiler kuruyor. Büyükler teröre lanet okuyup askerlerimize minnettarlıklarını sunarken, minikler ise askerlerin ellerinden aldıkları meyve suyu ve çikolatalarla mutlu oluyor. 

BARİKATA TÜP KOYMUŞLAR

Güvenlik güçlerinin Anadolu Ajansı aracılığıyla basına servis ettiği görüntülerde en dikkat çeken detaylar PKK'lıların
vicdansızlıkta sınır tanımayan yöntemleri. Barikatlara yerleştirilen piknik tüpleri örgütün bölge halkının hayatını da hiçe saydığını ortaya koyuyor.

AZMİM'LE TEMİZLİK

Türk Silahlı Kuvvetleri, ilçe sokaklarında bölücülerden kalan enkazı özel bir iş makinesiyle temizliyor. Amfibi Zırhlı Muharebe İstihkam İş Makinesi (AZMİM) ile sokaklardaki barikatlar kaldırılıyor, hendekler kapatılıyor. Tuzakların etkisiz hale getirilmesi için bomba uzmanları da çalışıyor. Öte yandan dün Sur'da 3 asker yaralandı. Diyarbakır'da ise suikast timi oldukları belirlenen 3 PKK'lı yakalandı.

Operasyonlarla köşeye sıkışan PKK'lılar insansız hava araçlarına görünmemek için siyah örtülerle kamuflaj yapmış.

Teröristlerin karargah olarak kullandıktan sonra ateşe verdikleri Mardinkapı İlköğretim Okulu'nda sıralarla barikatlar yaptıkları görülüyor.

Kazdıkları hendekler ve kurdukları tuzaklarla bölge halkına hayatı zindan eden PKK üyelerinden arındırılan sokaklar askerler tarafından temizleniyor. Hendekler kapatılıyor. Barikat için yığılan çöpler sokaklardan kaldırılıyor.

Bölgenin güvenliğini sağlayan, ilçedeki birçok mahalleyi bölücü terör örgütü üyelerinden arındıran askerler halkla yakın ilişkiler kurdu. Halkın dertleri dinlendi, çayları içildi, çocuklarla sohbetler edildi. Bölge halkı her fırsatta askerlere teşekkürlerini iletti.