Teknoloji
Giriş Tarihi : 20-01-2021 01:52   Güncelleme : 20-01-2021 02:03

Hakkı Alkan ile Teknolojinin Tarihine yolculuk

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın teknoloji merakı müzeye dönüştü. Çocukluk yıllarından itibaren biriktirdiği tarihe ışık tutan yüzlerce teknolojik alet Tuzla’da Şelale Eğitim Parkı içindeki müzede sergiliyor. Başkan Yazıcı, Müzeyi görmek için Tuzla’ya gelen Hakkı Alkan’a sergiyi gezdirerek her bir ürünün hikayesini tek tek anlattı.

Hakkı Alkan ile Teknolojinin Tarihine yolculuk

 

Son çıkan teknoloji ürünleri tanıtan ve dijital mecralarda yayınlar yapan Teknoloji Gazetecisi Hakkı Alkan’ın gözünden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın Teknoloji Müzesi.

 

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı Teknoloji Müzesi’nde bulunan tarihi adeta canlı olarak yaşatan cihazlara yakından bakarak geçmişe doğru yolculuğa çıktık.

 

Tuzla Teknoloji Müzesi ile geçmişe doğru yolculuk

Analog telefonlardan ilk TV’lere, dünyanın ilk taşınabilir bilgisayarından ilk Mac bilgisayarlara kadar çeşitli teknolojik cihazların sergilendiği Tuzla Teknoloji Müzesi’ni Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ile gezdik. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan sizleri nostaljik videomuz ile baş başa bırakalım. İyi seyirler..

 

https://youtu.be/Hmgax27BG9w

 

Tuzla Teknoloji Müzesi’nde neler var?

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, çocukluk yıllarından beri biriktirdiği 536 teknolojik aleti ilçedeki Şelale Eğitim Parkı içindeki müzede sergiliyor. Sergideki aletler, ziyaretçileri teknoloji yolculuğuna çıkarıyor.

 

Tıp doktoru olmasına rağmen sıkı bir teknoloji tutkunu olan Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, teknolojideki çok hızlı ilerlemeyi kanıtlayan bir müze kurdu. Çocukluk yıllarında başlayan teknoloji tutkusunu Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de yitirmeyen Yazıcı’nın müzesinde bir zamanların efsanevi müzik dinleme cihazı walkman’den, Apple’nin ilk çıkarttığı 256 KB’lık bilgisayarına kadar pek çok eski teknoloji bulunuyor. 1980’lerde dünyanın çok hızlı bir teknolojik devrim yapacağını hissettiğini söyleyen Yazıcı, teknoloji merakının zamanla çıkan her ürünü incelemeye dönüştüğünü belirtiyor.

 

Yazıcı’nın koleksiyonunda 42 radyo-walkman, 18 TV, 26 kamera, 8 DVD oynatıcısı, 10 sabit disk, 15 masaüstü bilgisayar, 28 dizüstü bilgisayar, 17 oyun konsolu-atari, 12 daktilo, 13 antika telefon, 29 hesap makinesi, 18 masa saati, 13 telsiz, 219 cep telefonu, 29 cep bilgisayarı, 34 kol saati, 5 pusula bulunuyor. Koleksiyonun en eski ürünü 1956 model IBM bilgisayar. 1958 model Nordmende TV, 1976 model ve 120 kg ağırlığındaki Apple’ın 256 KB’lık bilgisayarı en özel parçalardan.