Haber
Giriş Tarihi : 02-12-2012 13:59

Gümrüklerde bekleme süresi azaltılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, "5 araç ve konteyner sistemini limanlara kuracağız ve bu şekilde tırların ve konteynerlerin kontrolünü çok daha kısa sürede ve etkin bir şekilde gerçekleştirerek gümrüklerdeki bekleme süresini azaltacağız'' dedi.

Gümrüklerde bekleme süresi azaltılıyor
Gümrük ve Ticaret bakanlığı deniz ve limanlarda kaçakçılıkla mücadele kapasitesini artırıyor. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali İşbirliği Programı kapsamında 17 Haziran 2011'de başlatılan Türk Gümrük İdaresinin Modernizasyonu konulu AB Projesi tamamlandı. 15,6 milyon avroluk bütçeye sahip proje çerçevesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığına 10 adet deniz devriye botu, 5 adet araç ve konteyner tarama sistemi ile 25 adet özel donanımlı devriye aracı alınacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, başta akaryakıt ve insan kaçakçılığı olmak üzere, deniz yoluyla gerçekleştirilen kaçakçılıkla mücadeleye bakanlık olarak çok önem verdiklerini ve buna yönelik her geçen gün yeni tedbirler aldıklarını belirtti. Deniz ve limanlarda geçen yıl 122 milyon lira değerinde uyuşturucu, akaryakıt ve ticari eşya ele geçirildiğini anlatan Yazıcı, bu rakamın 2012 yılının 10 ayında 205 milyon liraya çıktığını söyledi.

Liman ve denizlerde devriye, gözetim, gemi ve konteynerlerin aranması ve kontrolü işlemlerinin çok daha etkin yürütülmesi için gerek insan kaynağına gerekse teknolojik altyapıya önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden Yazıcı, son olarak ''Türk Gümrük İdaresinin Modernizasyonu'' başlığı altında yürüttükleri ve 15,6 milyon avroluk bütçesi ile bakanlıkça bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük AB projesini başarıyla tamamladıklarını kaydetti.
    
Özel eğitmen ekibi kuruldu
    
Proje kapsamında 15 ay süresince Alman ve İngiliz gümrük idareleriyle ortak çalışmalarda bulunduklarını ifade eden Yazıcı, özellikle denizlerde gümrük gözetimi ve devriyesi, gemi ve konteynerlerin aranması ve kontrolü konularında uluslararası deneyime sahip ve çok iyi yetiştirilmiş 24 kişilik özel bir eğitmen ekibi oluşturduklarını bildirdi. Yazıcı, özel eğitmen ekibinin limanların bulunduğu gümrük idarelerine giderek, buradaki personele eğitim vereceğini anlattı.