Haber
Giriş Tarihi : 25-04-2018 16:34   Güncelleme : 25-04-2018 16:34

GENÇ OKÇULAR BEYOĞLU’NDA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Gençlere ata sporumuz olan okçuluğu sevdirmek amacıyla düzenlenen "Okullararası Okçuluk Müsabakaları”nın galipleri belli oldu. Müsabakaların ödül töreninde konuşan Başkan Demircan, “Spor deyince birçok yenilik var ama bizi biz yapan, bizi anlamlı kılan, kendi kültürümüzden, değerimizden, içimizden bir parça, o da okçuluk.” dedi.

GENÇ OKÇULAR BEYOĞLU’NDA ÖDÜLLENDİRİLDİ

 

Okçular Vakfı ile Türkiye Okçuluk Federasyonu İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen "Okullararası Okçuluk Müsabakaları" tamamlandı. Bin 101 sporcunun katıldığı müsabakalarda dereceye giren öğrencilere Okçular Vakfı’nda düzenlenen törenle ödülleri takdim edildi. Törene, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Türkiye Okçuluk Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Salih Aksu, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı ve ilçe belediye başkanları katıldı.

 

BURASI VAKFIN KURULUŞU İLE YENİDEN DÜNYA OKÇULUĞUNUN MERKEZİ OLDU

Törende konuşan Bilal Erdoğan, okçuluğun çok özel bir spor olduğunu ifade ederek, "Bizim geçmişimizde tuttuğu yer itibarıyla, kimliğimizin bir parçası olması itibarıyla önemli. Dünya okçuluğunun en iyileri bizim dedelerimiz. Okmeydanı'ndaki okçular tekkesi dünya okçuluğunun dünya tarihindeki merkezi. Burası vakfın kuruluşu ile yeniden dünya okçuluğunun merkezi oldu. Burada ok atmak büyük bir mesele. Burası aynı zamanda bir tekke. Yani sporcu yetişirken sadece daha iyi atış yapmakla kalınmıyor. Aynı zamanda sporcunun kişisel gelişimi sağlanıyor. Güçlü karakterli bireylerin yetişmesini de sağlanıyor." dedi.

 

NE MUTLU BİZE Kİ BURADA BUNU YAŞATIYORUZ

Okçuluğun önemine vurgu yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misak Demircan, “Spor deyince birçok yenilik var ama bizi biz yapan, bizi anlamlı kılan, kendi kültürümüzden, değerimizden, içimizden bir parça, o da okçuluk. İşte Okmeydanı’ndayız, bu bölgenin adı Okmeydanı. Yüz bin kişi yaşıyor. Sultan Fatih ordugahını buraya kurdu ve fethe buradan start verdi. İşte yanımızdaki tekke o dönemden yapıldı okçuluk olarak yapıldı. Ne mutlu bize ki burada bunu yaşatıyoruz. Evlatlarımız bugün burayı pırıl pırıl doldurdular. Netice güzel. Bugün emeği geçen herkese hürmetlerimi saygılarımı sunuyorum. Daha güzel nice organizasyonlarda buluşmak dileğiyle.”ifadelerini kullandı.

 

OK VE YAYIN MEDENİYET TARİHİMİZDE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız ise "Oku yayı kuşanmak kültür, medeniyet, vatan şuurunu kuşatmaktır. Ok ve yayın medeniyet tarihimizde önemli bir yeri var. Vakıf olarak biz bu medeniyet değerini gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

 

OKÇULAR VAKFININ KURULUŞUNA EMEK VERENLERİ KUTLUYORUM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da okçuluğun öneminin İstanbul'un fethi ile başladığını belirterek, "Ata sporumuz, fakat gün gelmiş unutmuşuz. Bu nedenle Okçular Vakfının kuruluşuna emek verenleri kutluyorum." diye konuştu.

 

BU FAALİYETİN İÇERİSİNDE OLMAK BİZİM İÇİN ONURDUR

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise burada sadece spor yapılmadığını ruh terbiyesi yapıldığını ifade ederek, "Spor yaparken ahlaki değerler, kültüre saygı öğretiliyorsa spor bir anlam ifade ediyor. Aksi halde spor bir yarış ve nefsi besleyen bir hale geliyorsa zararlı oluyor. Görüyoruz ki burada spor ahlakının olmasın da Okçular Vakfının büyük bir payı var. Bu faaliyetin içerisinde olmak bizim için onurdur." dedi.