İstanbul
Giriş Tarihi : 29-05-2017 11:24   Güncelleme : 29-05-2017 11:45

Geleceğin Sinemacıları Beyoğlu'nda Ödüllendirildi

Genç yönetmenlerin hayallerini beyazperdeye aktardığı “14.Geleceğin Sineması Yarışması’nda ilk yirmiye giren projeler Beyoğlu'nda ödüllendirildi. Ödül töreninde konuşan Başkan Demircan, "Geleceğin Sineması Ödüllerini gönlünü sinemaya kaptıranlar için düzenliyoruz. Amacımız sinemamıza; yeni yetenekleri, yeni senaristleri ve yeni yönetmenleri kazandırmak." dedi.

Geleceğin Sinemacıları Beyoğlu'nda Ödüllendirildi

 

Türkiye çapında sinema öğrencilerinin daha kaliteli filmler yapmalarını ve hayallerini özgürce gerçekleştirmelerine imkan sağlamak amacıyla bu yıl 14. düzenlenen 'Geleceğin Sineması :Sinema Öğrencilerinin Kısa Film Projelerini Destekleme Yarışması’nda ilk 20’ye kalan genç sinemacılar Beyoğlu'nda ödüllendirildi. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmanın Pera Palas Otel'de düzenlenen ödül törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, TÜRSAK Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yasar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanı Enver Arslan'ın yanı sıra sanat, medya ve iş dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı. Gecede Başkan Demircan'a da kültür ve sanata katkılarından dolayı hediye verildi.

 

    SİNEMA TARİHİMİZ BEYOĞLU’NDA BAŞLADI

    Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan törende yaptığı konuşmasında, Beyoğlu'nun İstanbul’un sahnesi olduğunu belirterek, "İstanbul’un sahnesi diyorum çünkü; Sinema tarihimiz de Beyoğlu’nda başladı. Nice hikayeler Beyoğlu’nda beyaz perdeye yansıdı. Nice ustalar, nice artistler, nice yönetmenler bu sokakları arşınladı. Nice genç yetenek gönlünü burada sinemaya kaptırdı. Geleceğin Sineması Ödüllerini gönlünü sinemaya kaptıranlar için düzenliyoruz. Amacımız gönül almak, sinemamıza; yeni yetenekleri, yeni senaristleri, yeni yönetmenleri kazandırmak. Evet, sinema büyülü bir dünya. Gerçeğin içinde hayal, hayalin içinde gerçek." dedi.

 

    SİNEMA PETROLDEN VE ALTINDAN ÇOK DAHA DEĞERLİ

    Başkan Demircan, sinemanın ilk adımlarını Beyoğlu’nda attığını da ifade ederek, "Sinema dünyanın en stratejik sektörlerinden birisi. Sinema petrolden ve altından çok daha değerli. Çünkü içinde fikir, sanat ve sihir gibi bir güç var. Dileğim o ki, sinemanın insanlara güzel duygular ilham etmesi; yeni yeteneklerimizin, yeni senaristlerimizin, yeni yönetmenlerimizin bizim hikayemizi, bu toprakların hikayesini anlatmasıdır. Barışın, huzurun, insanlığın sesini yükseltmesidir. O zaman, dünyaya daha fazla umut telkin edebiliriz. Bu harika akşamda ödül alan, almayan bütün genç sanatçılarımızı tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

 

    İLK ÜÇ FİLM ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİNDE SEYİRCİ İLE BULUŞACAK

    Hayallerini beyazperdeye aktarmaları için 3.000 TL yapım ve Fono Film'den post-prodüksiyon desteği alan genç sinemacılar çekecekleri kısa filmlerini 2 Haziran 2017 tarihine kadar teslim edecekler.  Teslim edilen yirmi kısa film içerisinden seçilecek en iyi üç film ise Aralık ayında yapılacak olan 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak.

    Geleneksel olarak 14 yıldır başarıyla gerçekleştirilen “Geleceğin Sineması” bir yandan Türk sinemasının geleceği için ışık yakarken bir yandan da akademik başarıları için film yapması gereken öğrencileri daha iyi projeler hayal edebilmeleri konusunda motive etmeye devam edecek.