Dünya
Giriş Tarihi : 15-07-2016 08:01

Fransa’da terör saldırısı: 80 ölü

Fransa bir kez daha terör saldırısıyla sarsıldı. Nice kentinde bir kamyon, Ulusal Bayram kutlaması yapan kalabalığın içine dalarken, sürücü de çevreye rastgele ateş açtı. Olayda 80 kişi hayatını kaybederken, bir kısmı ağır olmak üzere 100’den fazla kişi de yaralandı..

Fransa’da terör saldırısı: 80 ölü

Fransa bir kez daha terör saldırısıyla sarsıldı. Nice kentinde bir kamyon, Ulusal Bayram kutlaması yapan kalabalığın içine dalarken, sürücü de çevreye rastgele ateş açtı. Olayda 80 kişi hayatını kaybederken, bir kısmı ağır olmak üzere 100’den fazla kişi de yaralandı.
Kamyonun 90 kilometre hızla gittiği ve şoförün aracı kaçmak isteyenlerin üzerine doğru sürdüğü ifade edildi. Fransız polisinin açtığı ateş sonucu kamyon şoförü öldürülürken, olayla bağlantısı olan bir kişinin de kaçtığı ifade edildi. Nice savcılığı 80 kişinin hayatını kaybettiğini, 100’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

OLAĞANÜSTÜ HAL UZATILDI
Öte yandan Avginon kentinde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, olayın hemen ardından Paris’e döndü ve yetkililerle durum değerlendirmesi yaptı. Hollande, saldırıyı terör saldırısı mahiyetinde olduğunu ifade ederek, Paris saldırılarının ardından ilan edilen ve 26 Temmuz’da son bulması planlanan olağanüstü halin 3 ay daha uzatıldığını söyledi. Hollande, “Fransa, kötü bir şekilde bir kez daha vuruldu. Terörle mücadelede her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı. Hollanda, saldırının ardından Ulusal Savunma Konseyi’ni toplantıya çağırdı.
(İHA)