Eğitim
Giriş Tarihi : 19-01-2014 23:56

Formasyon eğitiminin okulda alınacağı sistem

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Gökhan Çetinsaya, bundan sonraki yıllarda öğrencilerin pedagojik formasyon eğitimini okulda alabileceği bir program üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı.

Formasyon eğitiminin okulda alınacağı sistem
YÖK Başkanı Çetinsaya, YÖK'ün, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programları hakkındaki açıklamasıyla ilgili olarak, değerlendirmelerde bulundu. Bu konuda uzun süredir çalışmalar yürüttüklerini ve bütün paydaşların görüşlerini almaya, onları değerlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Çetinsaya, her seferinde de Milli Eğitim Bakanlığı’nın politikalarıyla paralel kararlar almaya, Milli Eğitim Bakanlığı’nın vizyonu doğrultusunda politikalar geliştirmeye o konuda uyumlu bir politika izlemeye çalıştıklarını söyledi.

Çetinsaya, bütün paydaşların görüşlerini alarak bir dizi politika gerçekleştirmeye çalıştıklarını ve bunlardan bir tanesinin merkezi sistemle formasyonu gerçekleştirmek olduğunu anlatarak, "Eskiden sadece not ortalamasıyla öğrenciler formasyona yerleşiyorlardı ve bu sınavları, yerleştirmeleri üniversiteler kendileri gerçekleştiriyorlardı. Fakat bunun adaletsiz bir sistem olduğuna dair hem öğrencilerden hem de üniversitelerden çokça başvuru aldık. Mutlaka merkezi yapılması gerektiği ve adaletli bir şekilde yürütülmesi gerektiği konusunda bize hep öneriler geldi" bilgisini verdi.
 
Çetinsaya konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti:
 
"Üniversitelerden toplanan kontenjanlar bağlamında formasyon sertifika programları merkezi yerleştirmeyle yapılacak. Sınavın merkezi yapılmasına ve öğrencinin not ortalaması yanında ALES'in de payının olmasına karar verildi. Hatta ücretin de sabit olmasına... Bu da aslında çok önemli bir şeydi. Çünkü geçmişte de bu tür şikayetler vardı. Her üniversite farklı bir fiyat politikası izliyor diye. Biz dedik ki, ikinci öğretimin belli bir nispetinde olabilir. Vakıf, özel devlet demeden herkes için bunun sosyal sorumluluk olduğunun da altını çizerek, herkese eşit bir asgari ücret de belirledik."
 
60 bin talebi karşılamaya çalışıyoruz
 
Formasyon için başvurular hakkında da konuşan Çetinsaya, 20 bin kontenjana 60 bin başvuru olduğunu söylerken, öğrencilere müjdeli bir haberde verdi. Çetinsaya, "Biz bu 60 bin başvuruyu da 2014 yılı içerisinde karşılama kararı aldık. Tekrardan üniversitelerden talep istedik, 1-2 aylık gecikme bu sebeple meydana gelmiştir" diye konuştu.