Siyaset
Giriş Tarihi : 03-05-2012 21:59

Filistin Dayanışma Platformundan Büyük Çıkış

Davutoğlu, Filistin sorununda BM'yi işaret, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Filistin sorununda BM'nin sorumluluğu ve çelişkilerine dikkat çekerek uyardı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , ''Bugün hala Filistin halkı kendi özgür devletinde yaşayamıyorsa burada bir vicdan çelişkisi vardır, güç ile değerler arasında bir çelişki vardır. Bu çelişkinin giderilmesi lazım. Bu çelişkinin giderileceği makam da BM'dir'' dedi.

Filistin Dayanışma Platformundan Büyük Çıkış
Üsküdar Belediyesi'nin ev sahipliğinde Filistin Dayanışma Platformu tarafından Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ''Birleşmiş Milletler Zemininde Filistin Meselesi Konferansı''nda konuşan Davutoğlu, Kudüs'ün, insanlık vicdanını temsil ettiğini söyledi.

Davutoğlu, ''Oralarda zulüm varsa insanlığın, insanlık vicdanının rahat etmesi mümkün değil'' dedi.

İnsanlığın, peygamberlerin, toplumların bütün serüvenlerinin Kudüs'te hulasa edildiğini kaydeden Davutoğlu, ''Orada savaşlar var, zulümler var ama orada insanlığın vicdanı var. O topraklar bugün de insanlık vicdanının temsil edildiği topraklar. Oralarda zulüm varsa insanlığın, insanlık vicdanının rahat etmesi mümkün değil'' şeklinde konuştu.

Davutoğlu, Türkiye'nin bu vicdanın sesi olduğunu, insanlık vicdanının sesi olmaya da devam edeceğini vurgulayarak, ''Elimizdeki bütün imkanları, kudreti kullanarak Filistin meselesinin hiçbir zaman unutulmaması ve her yerde insanlık vicdanının sesi olarak gündeme getirilmesi konusunda durmadan, bıkmadan çalışacağız, ta ki Filistin halkı onurlu bir şekilde hayatlarını idame ettirebilecekleri devletlerini kurana kadar'' diye konuştu.

BM'nin, insanlık tarihinde ortak insanlık vicdanını siyasal hayata yansıtmak için kurulan en geniş kapsamlı örgüt olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Eğer insanlığın ortak bir siyasal aklı varsa bu BM'de kendini bulur, bulması beklenir en azından. Bunun için BM kurulmuştur. Bütün halklar, bütün devletler birbirine eşit kabul edilmiştir ve BM Genel Kurulu oluşmuştur. Güç hiyerarşisini yansıtacak şekilde de BM Güvenlik Konseyi oluşmuştur. Ama özellikle BM Genel Kurulu insanlığın vicdanını temsil eder. İnsanlığın vicdanından kopan bir BM'nin bir gelecek vizyonu çizmesi de mümkün değildir.''

-''Filistin meselesini çözmek, BM sistemi üzerindeki en büyük sorumluluk''-
Bugün dünya çapında bir anket gerçekleştirilse, dünyanın her köşesinden insanların, Filistin halkının bağımsız devlet olma hakkını destekleyeceğini dile getiren Davutoğlu, ''Her ırktan, her dinden insanlar Filistin'in bu hakkını teslim ediyor. BM'nin Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi'nin onlarca, hatta yüzlerce kararı var. Sadece BM Güvenlik Konseyi'nin 89 kararı vardır İsrail'in hiç uygulamadığı. Bugün hala Filistin halkı kendi özgür devletinde yaşayamıyorsa burada bir vicdan çelişkisi vardır, güç ile değerler arasında bir çelişki vardır. Bu çelişkinin giderilmesi lazım. Bu çelişkinin giderileceği makam da BM'dir'' diye konuştu.

Filistin Dayanışma Platformu'nun bugün düzenlediği konferansta ''adresi'' doğru bulduğunu ifade eden Davutoğlu, ''Eğer BM insanlık vicdanını bundan sonra da temsil kabiliyeti taşıyacaksa, öncelikle Filistin meselesini çözmek, BM sisteminin üzerindeki en büyük sorumluluktur'' dedi.

AA
 
Boğaziçi Gündem :Sezayi Çimen