Spor
Giriş Tarihi : 27-05-2014 19:47

Fetih Kupası Yarışları Okçular Vakfında yapılıyor

Fatih Sultan Mehmet döneminde açılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özverili çalışmalarıyla aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilen Okçular Vakfı ve Spor Eğitim Tesisi, 27-29 Mayıs tarihleri arasında “II. Geleneksel Fetih Kupası Okçuluk Yarışması'na ev sahipliği yapıyor.

Fetih Kupası Yarışları Okçular Vakfında yapılıyor
Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Türkiye Okçuluk Federasyonu işbirliğinde organize edilen yarışlar, tarihi Okmeydanı’ndaki Okçular Tekkesi’nde gerçekleştirilecek.
 
Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tokat ve Zonguldak’tan 61’i bayan, 123’ü erkek olmak üzere 184 okçu dereceye girmek için mücadele edecek.
 
Makaralı yay bayan, makaralı yay erkek, olimpik yay bayan ve olimpik yay erkek olmak üzere 4 kategoride düzenlenen yarışlarda kategorilerinde birinci olan sporcuya 3, ikinci olan sporcuya 2, üçüncü olan sporcuya 1 cumhuriyet altını ödül verilecek. Takımlarda da yine birinci olan takıma 3, ikinci olan takıma 2, üçüncü olan takıma 1 cumhuriyet altını hediye edilecek.
Okçular Tekkesi’nde düzenlenen organizasyonlara gösterilen hassasiyet, sunulan hizmetlerdeki yüksek kalite, okçuluk sporuyla ilgili tarihsel dokusu tesisin yarışmalar için tercih edilmesini sağlıyor.
 
Türk tarihinin en mahir okçularının yetiştiren Okçular Tekkesi, yürüttüğü eğitim faaliyetleriyle yetenekli gençleri keşfederek Türk okçuluğuna kazandırmak ve okçuluk branşında geleceğin şampiyonlarını yetiştirmek anlamında önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. 9-12 yaş; 13-14 yaş; 15-18 yaş; 18-30 yaş ve 30 yaş üstü kategorilerinde olmak üzere düzenli olarak eğitimler verilen Okçular Tekkesi’nin etkinliklerinden yararlanmak için internet üzerinden ön kayıt yaptırılıyor.
 
Günümüzden yaklaşık 560 yıl önce inşa edilen ve ilk spor kulüplerinden biri olan Okmeydanı’ndaki Okçular Tekkesi, Okçular Vakfı Spor ve Eğitim Tesisi olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü çalışma ve katkılarıyla faaliyet gösteriyor.