İstanbul
Giriş Tarihi : 14-06-2012 00:13

Fethi, Boğaz turu ile kutladılar...

Bağcılar Belediyesi İstanbul'un Fethi'nin 559'uncu yıl dönümü dolayısıyla Boğaz turu düzenledi. 3 bin Bağcılarlı rehberler eşliğinde Boğaz'ın tarihi ve doğal güzelliklerini bir kez daha görme fırsatı buldu.

Fethi, Boğaz turu ile kutladılar...

 

Bağcılar Belediyesi İstanbul’un Fethi’nin 559’uncu yıl dönümünde Boğaz turu düzenledi. İki vapur ile gerçekleştirilen Boğaz turuna 3 bin kişi katıldı. Bağcılar’dan otobüslerle Kabataş’a gelen vatandaşlar burada bekleyen vapurlarla Boğaz turuna çıktı.

REHBERLER BOĞAZ’IN GÜZELLİKLERİNİ ANLATTI

Uzman rehberler eşliğinde gerçekleştirilen gezide, rehberler, Boğaz’ın Anadolu ve Avrupa yakası boyunca tarihi ve doğal güzellikler hakkında bilgiler verdi. Anadolu yakası sahil boyunca Boğaz’ın Karadeniz’le birleştiği noktaya kadar giden vapurlar, buradan geri dönerek Avrupa yakası tarafından bir yol izleyerek gezinin başladığı Kabataş’a geri döndü.

GEZİ, MEHTERAN GÖSTERİSİ İLE BAŞLADI

Bağcılar’dan otobüslerle yola çıkan vatandaşlar, gezinin başlayacağı Kabataş İskelesi’ne geldi. Burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisi ile karşılanan vatandaşlar, Bilgi Evleri öğrencileri folklor ekibini de izledi. Gösterilerin ardından vapurlara binen vatandaşları Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı uğurladı. İki vapuru da gezen ve vatandaşlarla yakından ilgilenen Çağırıcı, “Geleneksel hale getirdiğimiz Boğaz turunda İstanbul’un güzelliklerini ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın da görmesini sağlıyoruz. Feth’in yıl dönümünde gerçekleştirdiğimiz bu programla bir yandan ecdadımızı yad etmiş oluyor diğer taraftan da yeni nesli tarihle buluşturmuş oluyoruz. İstanbul’un fethin 559. yılı kutlu olsun” dedi.

http://www.bogazicigundem.com/