Haber
Giriş Tarihi : 25-10-2015 12:24   Güncelleme : 25-10-2015 12:24

Fahri doktora diploması verildi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılı Akademik yıl açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a fahri doktora diploması verildi.

Fahri doktora diploması verildi

Gaziantep’e eşi Emine Erdoğan ile birlikte gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi binasında düzenlenen 2015-2016 eğitim, öğretim yılı akademik yıl açılışı programına katıldı.

Erdoğan çifti, HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi (KKM) fuaye alanında üniversitenin Fotoğrafçılık Kulübü tarafından açılan fotoğraf sergisini gezdi. Mimarlık kulübü tarafından ‘Geleceğin Mimarları Sergisi’ni inceleyen Erdoğan ve beraberindekiler, Erdoğan ve beraberindekiler, açılış töreni için konferans salonuna geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, üniversitenin tanıtım filmi sunumu ile devam etti.

Cumhurbaşkanı'na fahri doktora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgemizde bir süredir yaşanan gelişmeler, Gaziantep için hep yeni fırsatları, hemde yeni bir takım sıkıntıları beraberinde getirmiştir. Geçmişimizi doğru şekilde öğrenmeden ve doğru şekilde konumlandırmadan geleceğimizi kuramayız. Ülkemizde ve ve özellikle Gaziantep te bir süredir yaşadığımız hadiseler doğru değerlendirmemiz halinde. Bize Geçmişimizle, geleceğimiz arasında yeni ve çok güçlü köprüler kurma imkanı vermektedir. Gaziantep'in üstlendiği görevleri çok iyi biliyoruz. Bu güne kadar şehrin ve burada yaşayan kardeşlerimizin yaptıkları fedakarlıkları ve gösterdikleri sabrı çok iyi biliyoruz. Kardeşlerim sizde bir ensar sabrı olduğunu görüyor biliyor ve bundan dolayı sizleri alkışlıyorum. Bu sınavı başarı ile verdikleri için her bir Gaziantepli kardeşime şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Açılış konuşmasını yapan Üniversite Rektörü Prof Dr. Tamer Yılmaz, Akademik Yıl Açılış Töreni ile ilgili açıklama yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz; “Üniversiteler, bilimsel düşünce ve araştırmalardan elde ettiği ürünleri ülkesinin ve tüm insanlığın yararına sunan ve bulunduğu bölgeyle bütünleşen kurumlardır. Üniversiteye hizmetin ülkeye hizmet olduğunun bilinci içerisinde, tüm iç ve dış paydaşlarımızla beraber bilimsel bir yaklaşımla katma değer sağlayan projeler üretmeyi ve uluslararası üniversitelerle rekabet edebilecek çağdaş bir dünya üniversitesi oluşturmayı amaçlamaktayız. 2008 yılında kurulan HKÜ, 2010 yılında ilk öğrencisini almış ve bu yılın (2015) Haziran ayında ilk mezunlarını vermiştir. Üniversitemiz genç ve dinamik bir eğitim kurumudur. Böyle bir eğitim kurumunda çağdaş, demokratik ve katılımcı yönetim geleneğinin oluşturulması ve sorunsuz yürütülmesi için kurumsal bir yönetim sistemine ihtiyaç vardır” dedi. Rektör Yılmaz, üniversitenin kurumsallaşma ve geleceği planlama çerçevesindeki yaklaşımlarını da paylaştı. Yılmaz, “Öncelikle yenilikçi, girişimci, çözüme odaklı, dinamik, saydam ve katılımcı, çalışanlarını teşvik eden ve ödüllendiren, performansa dayalı adaleti ve tutarlılığı öne alan, her türlü karşı görüş ve eleştiriyi hoşgörü ile karşılayan ve denetime açık bir yönetim anlayışı hedefliyoruz. Öğrenci merkezli eğitim-öğretimin dünya standartlarına uygun olarak yapıldığı ve akredite olduğu, kültür, sanat ve spor faaliyetlerinin genişletildiği, eğitim teknolojilerinin tüm olanaklarının kullanıldığı, modern kütüphane ve laboratuvarlara sahip, öğrenciler için uygun barınma, çalışma ve dinlenme mekanlarının sağlandığı bir Eğitim-Öğretim anlayışı hedefliyoruz. Toplumun ve sanayinin problemlerine çözüm getiren, bilim ve teknoloji üreten, ulusal ve uluslararası üniversiteler ile işbirliklerinin kurulacağı sanayi kuruluşlarına yönelik Ar-Ge yapan, bir Araştırma-Geliştirme anlayışı hedefliyoruz. Bugüne kadar ve bundan sonra bize destek verecek olan tüm paydaşlarımız, marka kentin marka üniversitesi ödülünü sizlerin desteğiyle ve sizler için aldık” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu ise “Ülkemizin önünü açtığı gibi bizleri cesaretlendirdi ve destekledi. Bu yıl ilk mezunların sevincini yaşarken mevcut öğrenci sayısını 6 bine çıkarttık. Çok çeşitli öğrenci profiline sahip olduğumuz görülüyor. Bu bize bölge üniversite olmanın dışında uluslar arası üniversite olma yolunda bulunduğumuzu göstermektedir. Bu kapsamda şyoğun çalışmalar yapıyoruz. Hasan Kalyoncu Üniversitesi gibi bir üniversitesi, bilim odaklı bir yapılanma içerisindedir. Üniversitemiz kurulduğu günden itibaren akademik bilgisi, mesleki donanımı yüksek, milli şuura sahip, bireyler yetiştirmeye katkı sağlamaktayı hedeflemektedir” dedi.

Kalyoncu, gösterdiği destek ve ziyaret nedeniyel Erdoğan’a teşekkür etti. Cübbe giyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Rektör Yılmaz tarafından fahri doktora diploması verildi.