Yaşam
Giriş Tarihi : 26-11-2012 01:06

Evlat edinme kolaylaşıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, evlat edindirmeyle ilgili sistemi hızlandırmaya çalışırken, koruyucu aile modelini de çok daha hızlı bir çalışmaya dönüştürdüklerini belirtti.

Evlat edinme kolaylaşıyor
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, evlat edindirmeyle ilgili sistemi hızlandırmaya çalışırken, koruyucu aile modelini de çok daha hızlı bir çalışmaya dönüştürdüklerini belirterek, ''Sayın Müsteşar, Genel Müdürümüz ve ilgili arkadaşlarımız yönetmelik boyutunu bütün paydaşlarımızla çalıştılar. Yönetmelik muhtemelen pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na sevk edilecek hale geldi'' dedi.
 
Şahin, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Yıldız Kampüsü'nde düzenlenen ''Çocuk Evleri ve Koruyucu Aile Sisteminin Geleceği Çalıştayı''na katıldı. 
 
Onursal başkanlığını kendisi ile Üsküdar Üniversitesi Rektörü ve Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın üstlendiği, iki gün sürecek çalıştayın açılışında konuşan Şahin, Mutlu Yuva Mutlu Yaşam'ın kendilerinin en büyük ortağı ve paydaşı olduğunu söyledi. 
 
Üzerlerindeki emanet ve sorumluluk gereği, millete hizmet etme yolculuğunda söyledikleri ''Biz kimsesizlerin kimi olacağız, sessiz yığınların sesi olacağız'' sözünü hatırlatan Şahin, ''önce çocuk'' dediklerinin de altını çizdi. 
 
Çocukların sağlıklı aile ortamlarında yetiştirilmesi ve geleceğe hazırlanmasının önemine işaret eden Şahin, aile temelli çocuk ve engelli politikası, yaşlı politikasının şu an koydukları odak noktalarının temelini oluşturduğunu söyledi. 
 
Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
''Ne yaparsanız yapın, fiziksel şartlarınızı, bütün imkanlarınızı, bütçeyi ne kadar artırırsanız artırın, o sıcak yuva, o koruyucu, kollayıcı güven ortamını vermediğiniz sürece bütün emeklerin yok olduğunu görüyoruz. Ektiğiniz şeyi biçtiğiniz zaman, bu kadar sabırla beklediğiniz şeyin istediğiniz ürüne dönüşmediğini görüyoruz. O yüzden sürekli hocalarımızla, akademik dünyayla ve sivil toplumla beraber, iç içe, 'projelerimizi nasıl güçlendirebiliriz?' diye çalışıyoruz. Bu nedenle teorik ve pratik bugün birleşiyor. Hem bilim adamlarının, dünyadaki gelişen modellerin, hem burada çocuk evlerinden gelen tecrübeyle o uygulanan modellerin, geleneksel ile modernliğin, teorik ve pratiğin birleşmesi, bizim daha doğruyu, iyiyi ve daha uygun modelleri bulmamıza neden oluyor.'' 
 
Koruyucu aile modeli
 
Koruyucu Aile Sistemi'nin toplumda çok bilinmediğini söyleyen Şahin, temelde evlat edindirme ile koruyucu aile sistemi arasında miras, velayet hakkı, vesayet gibi hukuki bakımdan farklılıklar olduğunu anlattı. 
 
Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
 
''Sevgi, şefkat, sıcak bir yuva ortamında yetiştirilme konusunda bu görülen eksiklikleri giderecek önemli bir yönetmeliği hayata geçiriyoruz. Ondan önce de hızlı bir şekilde tüzük değiştirmek zorunda kaldık. Dedik ki, 'Sıra o çocuğa geldiğinde, öncelik koruyucu aileye verilecek'. Eğer aile, 'Ben bu çocuğu evlat edinmek istiyorum' diyorsa, hak onun. Çünkü sevgi emektir. Emek vermiş.'' 
 
Koruyucu aile modelini önümüzdeki ay yönetmelik ve büyük bir lansmanla beraber toplumun her kesiminin anlayacağı şekilde güçlendirmeyi çok önemsediklerini belirten Şahin, bu yüzden desteğe ihtiyaçları olduğunu kaydetti.