Asayiş
Giriş Tarihi : 30-12-2015 12:36   Güncelleme : 30-12-2015 12:36

Eski Adana Emniyet Müdürü gözaltında

Eski Adana Emniyet Müdürü Mehmet Avcı ile birlikte 7 kişi, Paralel Yapı Operasyonu kapsamında aranan eski Adana Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Dağ'ı yardım etmek maksadıyla kaçırdıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Olayla ilgili 2 üst düzey emekli emniyet müdür yardımcısı da aranıyor.

Eski Adana Emniyet Müdürü gözaltında

Edinilen bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Diyarbakır'da geçen mart ayında Paralel Yapı'ya yönelik operasyonda aranan ve hakkında açılan soruşturma nedeniyle açığa alınan eski Adana Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadeleden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Dağ'ın kaçırılması olayıyla ilgili operasyon başlattı.

Polis, Dağ'ın paralel terör örgütüne yardım ve yataklıktan aranırken kaçırıldığını tespit etti. Polis, yaptığı çalışmada Dağ'ın aranmasının çıktığını, adliyede katip olarak çalışan Zeynep Y.'nin UYAP'a girerek öğrenip cemaatin Adana'da imamlığını yapan babası Erdal Y.'ye söylediğini bu şahsın da bu gelişmeyi Dağ'a bildirdiğini öğrendi.

Daha sonra Dağ'ın polise yakalanmamak için kaçma planı yaptığı, kaçarken de Dağ'a şimdi emekli olan eski Adana Emniyet Müdürü Mehmet Avcı'nın yine şimdi emekli olan 2'si 1. sınıf emniyet müdürü olmak üzere 2'si emekli olan ve daha öncede Paralel Yapı Operasyonu'nda gözaltına alınıp işlem gören il emniyet müdür yardımcısı, bir komiser ve bir polis olmak üzere 6 kişinin yardım ettiği belirlendi.

Polis bu tespitleri yaptıktan sonra operasyon başlattı. Şafak vakti yapılan operasyonda polis katip Zeynep Y., babası Erdal Y. ile birlikte eski Adana Emniyet Müdürü Mehmet Avcı'nın da aralarında bulunduğu 7 kişiyi gözaltına aldı.

Polis, emekli 2 emniyet müdür yardımcısını da arıyor. Yapılan çalışmada katip kızın Dağ'ın aranması çıkmadan 1.5 saat önce haber verdiği, şahsın yurt dışına çıkarılmak istendiği ancak bunu başaramadıkları, daha sonra Dağ'ın polis tarafından yakalandığı ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.  Zanlıların emniyetteki sorgusu devam ediyor.