Siyaset
Giriş Tarihi : 10-10-2012 19:42

Esed babasının rekorunu kırmak için uğraşıyor

Başbakan Erdoğan, Grand Cevahir Oteli'nde düzenlenen 28. İSEDAK Bakanlar Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Suriye'de yaşanan olayların bütün insanlığın, İslam dünyasının yüreğini yaralamaya devam ettiğini belirtti.

Esed babasının rekorunu kırmak için uğraşıyor
Olayların başladığı günden bugüne yaklaşık 30 bin kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Erdoğan, ''Biliyorsunuz baba Esed, Hama ve Humus'ta 30 bin kişiyi katletmişti. Oğul Esed, ''Benim babamın rekorunu kırmam lazım diyor' ve 30 binin üzerine çıkmanın gayreti, mücadelesi içinde. Uçaklarla bombalamak suretiyle kendi halkını ölüme, yokluğa doğru sevk ediyor'' dedi.

Suriye'den komşu ülkelere yaklaşık 250 bin kişinin sığındığını, Türkiye'ye sığınan 99 bin kişinin ise kamplarda misafir edildiğini anlatan Erdoğan, bu rakamın her geçen gün süratle arttığını, 2,5 milyon civarında kişinin, yerinden, yurdundan olduğunu ifade etti.

Şehirlerin, köylerin, İslam medeniyetinin en güzel örneği olan tarihi eserlerin yerle yeksan edildiğini dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye'nin Suriye konusundaki hassasiyeti, tamamen komşuluk hukukumuzdan, yüzyılları bulan kardeşlik bağlarımızdan, akrabalık ilişkilerimizden kaynaklanıyor. Suriye ile 910 kilometrelik bir sınıra sahibiz. Bu ülkede olan her olay tabii olarak Türkiye'yi etkiliyor, hepimizi yakından ilgilendiriyor. Bizim asla Suriye'nin iç işlerine müdahale etmek gibi bir niyetimiz yoktur. Suriye üzerinden asla çıkar hesabı gütmüyoruz. Suriye'ye bakışımız, jeopolitik dengelere dayalı değildir. Bizim tek amacımız; bölgede barışın, huzurun, istikrarın güçlü bir şekilde sağlanmasıdır. Bölgesel meselelerin çözümünün tek tek İslam ülkelerinin de huzuruna, refahına katkıda bulunacağına inanıyoruz.''

http://www.bogazicigundem.com/