Dünya
Giriş Tarihi : 17-11-2012 22:54

Erdoğan Kahire Üniversitesi'nde ayakta alkışlandı

Kahire Üniversitesi Konferans Salonu'ndaki konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin ve Suriye'de meydana gelen olayların mevcut uluslararası sistemin adalet üretemediğini, çözüm yerine sorun ürettiğini gösterdiğini belirtti.

Erdoğan Kahire Üniversitesi'nde ayakta alkışlandı
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, bu düzenin değişmesi ve daha adil olması için tüm enerjisiyle çalıştığına işaret ederek, şöyle devam etti:

''Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdinde adil bir yönetim, köklü bir değişim talep ediyoruz. Sadece belirli devletlerin değil, herkesin temsil edildiği ve söz sahibi olduğu bir Güvenlik Konseyi'nin dünya barışına daha fazla katkı yapacağı görüşündeyiz. Sadece 5 daimi üyenin iki dudağı arasına mahkum bir insanlık olamaz ve buradan da barış meydana gelmez. Şu anda BM Güvenlik Konseyi'nde kıtaların temsil edilmediği, inanç gruplarının temsil edilmediği bir yapı var. 40 yıl öncesinin yapısı. O günün şartları içinde. Ama bugün dünya değişti. Artık insanlığın talepleri farklılaştı. Bunun güncellenmesi lazım. Bu şekilde yeni adımların atılması gerekiyor. İnsan haklarından, demokrasiden bahseden ülke ve kuruluşlar, konu Filistinliler'e, konu Suriyeli mazlumlara gelince susmayı tercih etmişlerdir. Bu iki yüzlülük artık sona ermelidir. Bu çifte standarda son verilmelidir. Küresel vicdanı yaralayan bu ikircikli tutum artık nihayete ermelidir. BM başta olmak üzere bu konuda sorumluluk sahibi tüm uluslararası kuruluşların kendilerini sorgulama zamanı gelmiştir.''

''Türkiye ve Mısır bölgede ortak sorumluluk taşıyor''

Türkiye ve Mısır'ın, uluslararası toplumun sergilediği ''iki yüzlülüğe karşı'' gereken ikazları yapmaya ve insani duyarlılığı ortaya koymaya devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, ''Hiç tereddüt etmeden söylüyorum. Türkiye ve Mısır bu bölgede ortak sorumluluk taşıyor. Bölgenin ortak vicdanını, aklını temsil ediyor. Filistin ve Suriye meselesinin çözümü için birlikte çalışabiliriz. Lübnan, Irak, Afganistan ve diğer bölge ülkelerindeki meselelerin çözümüne biz olumlu katkı sağlayabiliriz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, 10 yıldır aktif dış politikasıyla dünya barışı için çok önemli girişimlerde bulunduğuna, bölgenin huzur ve istikrara kavuşması için tüm imkanlarını seferber ettiğine dikkati çekti.

Mısır'ın kardeş halkıyla bu sürecin çok daha ileri boyutlara taşınabileceğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bizim aracılara, koruyuculara, hamilere, vasilere ihtiyacımız yok. Sizler Arapça, bizler Türkçe ifade ediyor olsak da aslında aynı dili konuşuyor, gönül diliyle aynı şeyi söylüyoruz. Dolayısıyla bizim tercümanlara da ihtiyacımız yok. Bu coğrafyanın özgürlük, barış ve refah içinde yeniden yükselmesi için birlikte çok iş yapabilir, çok güzel eserler vücuda getirebiliriz. Türkiye olarak, biz Mısır'la her türlü işbirliğine hazırız. Kardeş Mısır halkında da bu iradeyi görmek bizi yüreklendiriyor.

Bugün, bakanlarımızla, bürokratlarımızla, işadamlarımızla buradayız. 10 bakan, 350 işadamıyla buradayız. Türkiye-Mısır olarak birlikte neler yapabilir, ne gibi yatırımlara girebiliriz, bunların adımlarını atmak için buradayız. Ortak İşbirliği Konseyi'ni bunun için topluyoruz. Bu ikinci buluşmamız. Temenni ediyorum ki bu ikinci buluşma çok çok bereketli olur. İki ülke arasındaki ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alacağız, ilişkimizin bundan sonraki yol haritasını belirleyeceğiz.

Bugün, Mısır'da 300 kadar Türk girişimci 50 bin Mısırlı kardeşimizi istihdam ediyor. Mısır'daki Türk yatırımlarının değeri 1,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Türk işadamları Mısır'ı ikinci bir vatan olarak görüyorlar. İnşallah bu ilişkileri çok daha ileri düzeylere taşıyacağız. Mısır'ı geçmekte olduğu siyasi ve ekonomik dönüşüm sürecinde tüm imkanlarımızla desteklemeye hazırız. Mısırlı kardeşlerimize mali destek verme konusunda en ufak tereddüte düşmedik.''

Öte yandan, Başbakan Erdoğan'ın konuşması, salonda bulunanlar tarafından sık sık ''Kanımız, canımız Gazze'ye feda olsun'', ''Mısır-Türkiye el ele'', ''Gazze'nin kanı yerde kalmayacak'' sloganları ve tekbirlerle kesildi.

Konuşmasını, Arapça olarak, ''Ey Mısır, ey dünyanın annesi, kaldır başını, sen Mısırlısın'' cümlesiyle tamamlayan Erdoğan, Kahire Üniversitesi Rektörü'nün elinden plaket aldı. Erdoğan da rektöre hat çalışması ile üniversite kütüphanesine Mehmet Akif Ersoy'un ''Safahat'' adlı kitabını hediye etti.

Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın konferansını dinlemek isteyen Mısırlı gençler, saatler öncesinden üniversite bahçesinde toplandı.

Konferans salonunun giriş fuayesinde, Anadolu Ajansı fotomuhabirlerinin Arap Baharı adıyla anılan süreçte değişik Arap ülkelerinde çektikleri fotoğraflardan oluşan ''Arap Uyanışı'' isimli fotoğraf sergisinin tanıtım standı büyük ilgi gördü. Fuayede AA objektifinden 25 fotoğraf sergilendi.